< Předchozí  ^^  Další >
Pavel Kohout představil svůj nový román Smyčka
20.10.08 18:46

 

Praha 20. října (ČTK) - Spisovatel a dramatik Pavel Kohout představil dnes v Praze svůj nový román Smyčka. Jeho děj se odehrává na jaře 1948, kdy došlo ke "spontánnímu historickému sloučení domácích levicových hnutí" formou násilného splynutí Čs. sociální demokracie s KSČ. Knihu vydává nakladatelství Pistorius & Olšanská.

 

"Toto fiktivní politicko-psychologické drama na pozadí skutečných událostí má být v příštím roce natočeno pro Českou televizi, protože to byl můj filmový scénář, jenž knize předcházel," uvedl autor. Chce tak navázat na tradici takzvaných stručných románů, kterou v 60. letech založil jeho již zesnulý přítel, spisovatel a scenárista Jan Procházka, který mimo jiné napsal filmové novely Zelené obzory, Noc nevěsty, Kočár do Vídně a Ucho.

 

Pavel Kohout, který oslavil v létě 80. narozeniny, zároveň představil nový svazek svých divadelních her nazvaných Pět a Pat, vydaný letos brněnským nakladatelstvím Větrné mlýny, reedici svého románu Hodina tance a lásky, kterou právě vydal Odeon, a také knižní premiéru svých fejetonů O ničem a o všem. V nakladatelství Academia na jaře opět vyšel jeho román Katyně.

 

"Před několika dny padla poslední klapka filmu Deset způsobů lásky, jehož scénář jsem napsal s Jelenou Mašínovou. Režisérem byl Viktor Polesný," řekl Kohout. Vzniká i scénář dalšího filmu, který připravují pro herečku Marii Drahokoupilovou, aby se ještě jednou objevila na plátně.

 

"Má název Cizinec a krásná paní, z čehož vyplývá, že tuto roli může hrát jenom ona," dodal Kohout, který věří, že by se scénář příští rok mohl dočkat realizace. Podle svých slov se už čtyřicet let snaží dobu, ve které žil, ne obhájit, ale vysvětlit.

 

Pavel Kohout se na sklonku 40. let stal horlivým zastáncem komunistického režimu, pracoval jako kulturní přidělenec v Moskvě, novinář a šéfredaktor Dikobrazu. Psal budovatelskou poezii, posléze se začal věnovat dramatu. V 60. letech patřil ke kritikům společenských poměrů, po sovětské okupaci v srpnu 1968 nesměl publikovat. Podepsal Chartu 77 a byl vypuzen do zahraničí. Nyní žije převážně ve Vídni. Je autorem desítek divadelních adaptací i původních her. K nejznámějším patří Taková láska, August August, august a Ubohý vrah. Své životní osudy popsal ve vzpomínkovém románu Kde je zakopán pes.Další zprávy

Barokní zámek v Miloticích opět zdobí mohutné sochy bohů
Ostravská galerie vystavuje Klimtův obraz
Debutant Aravind Adiga získal prestižní Bookerovu cenu
Rudolf Křesťan vydal patnáctou knihu fejetonů
Pohřeb Petrovické bude 20. října ve Strašnicích
Klicperovo divadlo uvedlo jako druhé v Česku Havlovo Odcházení
Havlíčkobrodský knižní veletrh představil novinky 170 nakladatelů

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Pátek 1. 7. 2022 Svátek má Jaroslava
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz