< Předchozí  ^^  Další >
Ceny Senior Prix převzalo v Praze 32 umělců
09.11.08 16:10

 

Praha 9. listopadu (ČTK) - Nadace Život umělce ve spolupráci se společností Intergram udělila dnes v Národním domě na pražském Smíchově ceny Senior Prix za celoživotní činnost 32 umělcům starším 70 let. Nadace dosud takto poctila přes sedm set seniorů.

 

Novými držiteli ceny Senior Prix jsou například brněnský kapelník, aranžér a skladatel Erik Knirsch, jazzový trombonista Svatopluk Košvanec, violista z Kvarteta hlavního města Prahy Lubomír Malý, zpěvák, moderátor a polistopadový diplomat Jaroslav Olša a hobojista České filharmonie Jiří Mihule. Vyznamenána byla rovněž operní pěvkyně a zasloužilá členka pražského Národního divadla Vlasta Černá, herečka Anuša Pejskarová, jedna z posledních pamětnic éry E. F. Buriana, a ostravská herečka Naděžda Letenská.

 

Oceněným, z nichž většina už opustila aktivní uměleckou dráhu, poděkoval jménem nadace předseda dozorčí rady Jiří Hlaváč. "Štěstím kumštýřů je, když následovníci nejen pochopí jejich práci, ale projeví jim úctu a respekt," uvedl s tím, že šest profesních organizací uznalo, že to, co ocenění vykonali, mělo smysl.

 

Ocenění se udělují už od roku 1992. Převzali je herci, tanečníci, operní, populární i sboroví zpěváci, orchestrální a sóloví umělci. "Nadace také každoročně rozděluje zhruba tři miliony korun různým neziskovým projektům v Praze i v regionech," řekla ČTK výkonná ředitelka nadace Daniela Hrnčířová. Podporuje například Chopinův festival v Mariánských Lázních, festival pražské Divadelní fakulty Zlomvaz, Dny soudobé hudby, Mladé pódium, činnost Lyry Pragensis a pomáhá umělcům v tíživé životní situaci.

 

Mezi činnost nadace Život umělce patří i péče o náhrobek Voskovce a Wericha na Olšanském hřbitově a o pietní místo na Vyšehradě. V nadačním hrobě jsou uloženy ostatky Vlasty Fabianové, Ljuby Hermanové, Zdeňka Dítěte, Karla Vlacha, Dagmar Sedláčkové, Drahomíry Tikalové a Zuzany Navarové.Další zprávy

I současné umění se už draží za milionové částky
Husa na provázku představila Cirkus Havel
Besserová vydala knihu rozhovorů s osobnostmi kultury
Výstava představuje díla, která Hlávka odkázal NG
Cenu Josefa Škvoreckého získala spisovatelka Petra Hůlová
Chalupeckého cenu pro mladé umělce získal Radim Labuda
Dražba v newyorské síni přinesla řadu finančních rekordů

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Pátek 1. 7. 2022 Svátek má Jaroslava
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz