< Předchozí  ^^  Další >
I současné umění se už draží za milionové částky
09.11.08 18:09

 

Praha 9. listopadu (ČTK) - Nejen klasická česká moderna, ale i současné umění už občas v aukčních síních dosáhne milionových částek. Obraz Václava Boštíka Kruh se dnes na aukci společnosti Woxart prodal za 1,4 milionu korun, vyvolávací cena díla z roku 1983 byla 850.000 korun.

 

ČTK to dnes řekl Radan Wagner z pořádající společnosti. Na dnešní dražbě se prodalo 85 děl, což bylo 36 procent z celkového počtu položek. Podle Wagnera je takový počet prodaných děl standardní vzhledem k tomu, že Woxart se zaměřuje výhradně na současné umění. Celkem si dnes sběratelé zakoupili díla za více než 12 milionů korun.

 

Aukční společnosti nabízející umění 19. století a klasickou avantgardu prodávají větší procento nabízených děl a mají větší tržby. Wagner říká, že si "modernou nepomáhá" a chce se snažit o to, aby si sběratelé našli cestu i za současným uměním.

 

Z vyvolávaných 400.000 korun dnes našla nového kupce za 700.000 korun plastika Velký osud slovenského autora Jozefa Jankoviče, o 100.000 korun vyrostla oproti vyvolávací ceně raná skulptura Karla Malicha Otevřená krychle - mosazný objekt se prodal za 790.000 korun. I Malichovo dílo již dříve překonalo v dražbě milionovou hranici - na jedné z loňských aukcí Woxart se jeho drátěná plastika s názvem Viděl jsem před sebou zářící energii prodala za 1,6 milionu korun.

 

Nové majitele našly dnes i práce na papíře Zdeňka Sýkory, které se dražily za desetitisícové částky. Díla Sýkory, jednoho z prvních představitelů české geometrické tvorby, se v tuzemských aukcích za více než milion korun prodávají již několik let. Před dvěma lety se jeho rozměrné plátno s názvem Linie č. 100 prodalo ve stejné aukční síni, která dražila dnes, za 2,33 milionu korun.

 

Rekord českých aukcí drží František Kupka s dílem Élévation (Výšky) IV, které se před rokem prodalo za 22,1 milionu korun. Druhá příčka patří Oskaru Kokoschkovi a jeho dílu London, Chelsea Reach, jež se letos na jaře prodalo za 19,5 milionu korun. Na třetí místo se koncem září dostal obraz Josefa Šímy Léda s labutí, za který sběratel zaplatil 14,6 milionu korun.Další zprávy

Kunderovy Směšné lásky vycházejí na CD
Ceny Senior Prix převzalo v Praze 32 umělců
Husa na provázku představila Cirkus Havel
Besserová vydala knihu rozhovorů s osobnostmi kultury
Výstava představuje díla, která Hlávka odkázal NG
Cenu Josefa Škvoreckého získala spisovatelka Petra Hůlová
Chalupeckého cenu pro mladé umělce získal Radim Labuda

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Pátek 1. 7. 2022 Svátek má Jaroslava
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz