< Předchozí  ^^  Další >
Cenu Jiřího Ortena dostala Petra Soukupová
12.11.08 17:22

 

Praha 12. listopadu (ČTK) - Cenu Jiřího Ortena za rok 2008 dostala dnes v Brožíkově síni pražské Staroměstské radnice Petra Soukupová. Cenu pro mladé literáty jí porota udělila za knihu K moři. Autorka studuje scenáristiku a dramaturgii na FAMU, scénář napsaný na motivy dnes oceněné knihy získal už nejvyšší cenu ve druhém ročníku scenáristické soutěže Nadace Barrandov & RWE.

 

Soukupové je 26 let a její próza odkazuje k Virginii Woolfové a její známé knize K majáku. Soukupové text ji ale nenapodobuje, lze v něm vyčíst niterný prožitek rozpadu mezilidských vztahů a nemožnosti plnohodnotné komunikace ani mezi nejbližšími, uvádí v anotaci knihy její nakladatel, brněnský Host.

 

Próza Petry Soukupové se podle něj značně vymyká kontextu současné české literatury. V centru autorčina vyprávění je životaběh několika hrdinů: obyčejných lidí formálně propojených rodinnými vztahy, avšak lidsky vzájemně velmi vzdálených. Jejich příběhy se naplno a autenticky protnou pouze jednou: při víceméně náhodně vzniklé prázdninové cestě k moři.

 

Kniha překvapila i porotu zdánlivou jednoduchostí a stylovou přímočarostí. Zatímco v první a poslední třetině románu se rozprostírá vyprávěný čas do desetiletí, uprostřed se běh děje zásadně zpomalí - vyprávěný čas čtenář náhle vnímá po minutách v rámci jediného týdne. "Přirozená obratnost vyprávění, 'prosté' a čisté prezentování klíčových témat i tragických dějových zlomů staví tuto prózu do první kategorie české literatury," uvedla porota.

 

V porotě pod vedením ředitele Ústavu české literatury a literární vědy FF UK Petra Bílka zasedli šéfredaktorka kulturního týdeníku A2 Libuše Bělunková, šéfredaktor Odeonu Jindřich Jůzl, spisovatel a publicista Pavel Kosatík a redaktor časopisu Týden Pavel Mandys. Mezi třemi vybranými kandidáty na letošní cenu byli ještě Bára Gregorová s titulem Kámen - hora - papír a Ondřej Macura s knihou Indicie.

 

Ortenovu cenu, pojmenovanou po básníkovi, jenž tragicky zemřel ve 22 letech, může dostat básník i prozaik do 30 let, podmínkou je knižní vydání díla během posledního roku.

 

Cenu Jiřího Ortena založilo v roce 1986 Kolegium pro podporu nezávislé vědy, umění a vzdělání s cílem oceňovat autory publikující v samizdatu, dnes ji organizuje Mladá fronta. Partnerem je město Praha, které přispívá odměnou 50.000 korun pro vítěze. Mezi laureáty patří například Michal Viewegh, Tereza Boučková, Petr Borkovec, Jaroslav Rudiš, Radek Malý, Marie Šťastná, Marek Šindelka a z minulého roku Petra Hůlová a Jonáš Hájek.Další zprávy

Odhalení sousoší trig ukončí první část rekonstrukce ND
Kunderovy Směšné lásky vycházejí na CD
I současné umění se už draží za milionové částky
Ceny Senior Prix převzalo v Praze 32 umělců
Husa na provázku představila Cirkus Havel
Besserová vydala knihu rozhovorů s osobnostmi kultury
Výstava představuje díla, která Hlávka odkázal NG

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Pátek 1. 7. 2022 Svátek má Jaroslava
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz