< Předchozí  ^^  Další >
Odhalení sousoší trig ukončí první část rekonstrukce ND
13.11.08 10:52

 

Praha 13. listopadu (ČTK) - Znovuodhalením sousoší trig na střeše Národního divadla v Praze skončí 18. listopadu, v den 125. výročí znovuotevření české první scény po ničivém požáru, první část rekonstrukce "zlaté kapličky". Ta bude v příštím roce pokračovat a soustředí se na fasádu objektu.

 

"Na střeše historické budovy se začalo pracovat loni v listopadu. Už na jaře se tam vrátila opravená zlatá korunka," řekl ČTK zástupce technicko-provozního ředitele české první scény Miroslav Růžička. Více než desetitunovému litinovému zábradlí, které bylo sneseno, restaurátoři dodali dvě a půl kila plátkového zlata nejvyšší ryzosti v hodnotě zhruba 2,7 milionu korun. Pasíři obnovili pevnost bronzových sousoší vzpínajících se trojspřeží, která už opustily trubky s textilními pásy zabezpečujícími jejich stabilitu. Při opravě se přišlo i na výrobní vadu - prasklinu, která se objevila na noze jednoho z koní. Vznikla zřejmě při odlévání; zlom byl zevnitř překryt bronzovou záplatou.

 

"Restaurátorské práce spočívaly zejména v odstranění betonu, jímž byl dolní prostor sousoší vylitý. Tak jsme mohli zkontrolovat ocelovou výztuž, která byla kupodivu v dobrém stavu. I proto se mohly sochy opravovat na místě," vysvětlil Růžička. Dnes už jsou obě kopie Schnirchova sousoší vzpínajících se ořů, jejichž originál vzal zasvé při požáru v roce 1881, vyčištěny, mají obnovenou patinu a pokryl je nátěr včelím voskem. Důležité bylo i provedení vnitřní ventilace sousoší, aby zkondenzovaná vlhkost měla kudy odcházet. To vše včetně nového oplechování a odtokových žlabů přišlo podle Růžičky na 23 milionů korun.

 

Generální rekonstrukce fasády divadla potrvá tři roky a má stát 160 milionů korun. Začne na severní straně u Národní třídy a zasáhne i balkóny a terasy. Všemu předcházely průzkumy kamenů a omítek. Naposled bude opravena fasáda přivrácená k Vltavě. Důvodem je to, že se v roce 2010 budou rekonstruovat technologické tunely Národního divadla.

 

Od generální opravy historické budovy uplynulo jen 25 let, přesto je fasáda značně poškozena. "Odpadávají nejrůznější prvky z říms a reliéfů, což dokládá nutnost oprav," dodal Růžička. Podle něj se v roce 1983 s pracemi pospíchalo, což se promítlo do životnosti fasády. "Dnes máme k dispozici kvalitnější metody sanace i průzkumu a bude na to víc času," dodal.

 

Česká první scéna připravuje ke 125. výročí svého znovuotevření bohatý program. Zrekonstruované sousoší trig odhalí 18. listopadu ministr kultury Václav Jehlička. Ředitel Ondřej Černý seznámí přítomné se záměrem obnovit činnost komise pro výzdobu Národního divadla a vedoucí archivu Zdena Benešová představí DVD se soupisem kompletního repertoáru v letech 1883 až 2008. Ten den odpoledne se "zlatá kaplička" otevře všem zájemcům, zpřístupněny budou výjimečně i prezidentské salonky. Na odpočívadle levého slavnostního schodiště odhalí bustu Gustava Schmoranze, který byl ředitelem Národního divadla od roku 1900 celých dvaadvacet let.

 

Slavnostní akademie předznamená večer představení opery Prodaná nevěsta. Ve středu 19. listopadu bude v historické budově otevřena haptická stezka pro nevidomé. Ve čtvrtek 20. listopadu oslavy vyvrcholí křtem komiksu o založení Národního divadla autorů Dany Flídrové a Jiřího Votruby.Další zprávy

Polští divadelní kritici lákají na Havlovo Odcházení do Varšavy
Cenu Jiřího Ortena dostala Petra Soukupová
Kunderovy Směšné lásky vycházejí na CD
I současné umění se už draží za milionové částky
Ceny Senior Prix převzalo v Praze 32 umělců
Husa na provázku představila Cirkus Havel
Besserová vydala knihu rozhovorů s osobnostmi kultury

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Pátek 1. 7. 2022 Svátek má Jaroslava
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz