< Předchozí  ^^  Další >
Polští divadelní kritici lákají na Havlovo Odcházení do Varšavy
14.11.08 11:33

 

Varšava 14. listopadu (zpravodajka ČTK) - Polští divadelní kritici lákají na inscenaci nové hry Václava Havla Odcházení do varšavského divadla Ateneum. Vyzdvihují autorovu ironii a humor a připomínají úspěch, s nímž se setkala dřívější díla bývalého českého prezidenta. Havel se dnes osobně zúčastní předpremiéry v polském hlavním městě.

 

Příběh o odchodu jednoho a příchodu druhého politika k moci nastudovala Izabella Cywińská a divadlo hrou zahájí oslavy 80. výročí své existence. "Vždycky mě zajímala politika a Odcházení je souhrnem politických zkušeností naší generace. Samozřejmě zkušeností viděných v křivém zrcadle," řekla režisérka.

 

Hra je podle Cywińské Polákům zpracováním postkomunistických zážitků blízká. "Ale měla by být srozumitelná i pro lidi s jinými zkušenostmi. Člověk na každém místě zeměkoule si může stejně hluboce zamilovat moc a stejně těžce se s ní loučit," vysvětlila.

 

Návrat Havla do divadla po dvaceti letech hodnotí polské deníky jako podařený. "Nejnovější hra Havla patří k jeho nejlepším dílům. Imponuje jednoduchostí, s jakou představuje komplikovanou válku o moc a naplňování ambicí," napsal Jacek Cieślak v deníku Rzeczpospolita. "Kromě lehké formy mě nejvíce zaujal odstup bývalého českého prezidenta od sebe samého," uvedl.

 

"Odcházení je velmi dobrým dílem," napsal v listu Gazeta Wyborcza divadelní kritik Janusz Majcherek. "Zaskočí svěžestí a komikou chytře ukrytou pod melancholií, za čímž stojí vlastní zkušenost autora," doplnil.

 

Odborníci se shodují, že ve hře lze najít ozvuky Čechovova Višňového sadu i Shakespearova Krále Leara. A zdůrazňují, že téma Havlových děl přes změnu politického systému zůstává aktuální - je jím podle nich problém války o zachování vlastní identity.

 

Polská veřejnost se s Havlovými dramaty setkala už v listopadu 1981. Lidové divadlo tehdy uvedlo Audienci, Vernisáž a Protest. Po prosincovém vyhlášení výjimečného stavu v Polsku však musely být hry z programu staženy. Na scénu se vrátily v roce 1989.

 

Světová premiéra Odcházení se uskutečnila 22. května v pražském divadle Archa. První zahraniční premiéra hry se konala v září v londýnském divadle Orange Tree za přítomnosti autora a provázely ji spíše rozpačité reakce.

 

Slovenské národní divadlo v Bratislavě ohlásilo premiéru Odcházení s Mariánem Labudou v hlavní roli na 22. listopad. Německá premiéra je plánována na březen 2009 v Cáchách.Další zprávy

Českokrumlovský zámek získal hlavní cenu EU za památkovou péči
Odhalení sousoší trig ukončí první část rekonstrukce ND
Cenu Jiřího Ortena dostala Petra Soukupová
Kunderovy Směšné lásky vycházejí na CD
I současné umění se už draží za milionové částky
Ceny Senior Prix převzalo v Praze 32 umělců
Husa na provázku představila Cirkus Havel

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Pátek 1. 7. 2022 Svátek má Jaroslava
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz