< Předchozí  ^^  Další >
Olomoucký Dvořákův sál se promění v kuchyni u Hitlerů
18.11.08 12:19

 

Olomouc 18. listopadu (ČTK) - Košer grotesku z Třetí říše uvede ve středu poprvé Moravské divadlo Olomouc. Dvořákův sál v Žerotínu se promění v Hitlerovic kuchyni. Dramaturg a režisér Miroslav Ondra dnes novinářům řekl, že k pochopení štiplavého židovského humoru ve hře Arnošta Goldflama Doma u Hitlerů není potřeba větších dějepisných znalostí.

 

Hra měla premiéru před rokem v brněnském HaDivadle. V Olomouci byla dosud uvedena pouze dvakrát jako čtené divadlo v Tramtarii. "Bylo nám líto uvést tuto hru pouze dvakrát, nejde v ní o patos ani o parodii, jde o specifický humor," uvedl Ondra.

 

Děj propojuje osoba někdejšího nacistického vůdce Adolfa Hitlera v šesti samostatných epizodách. Na jevišti je doprovází trhací kalendář. Na něm rakousko-uherskou orlici vystřídá říšská orlice, která se nakonec promění v papouška, když se děj přenese do Jižní Ameriky, kde žije starý malíř nápadně podobný bývalému vůdci.

 

Hitlera ztvární Dušan Urban, který upozornil, že poslední dobou se hned několik vydavatelství věnovalo diktátorům. "Vyšlo několik DVD, na nichž je zachycen Hitler, takže jsem měl dostatek studijního materiálu. Nevýhodou zase je, že jej všichni notoricky znají. Na druhé straně nikdo neví, jak se skutečně choval doma v kuchyni, případně v Jižní Americe," řekl Urban.

 

Šéf činohry Moravského divadla Roman Groszmann konstatoval, že Dvořákův sál je pro tento typ hry vhodnější než velké divadlo. "Komorní prostor je v tomto případě ideální pro bližší vztah a komunikaci herce s publikem," vysvětlil.

 

Dalších rolí se ujali Lenka Ouhrabková jako Eva Braunová, manželku šéfa propagandy Josepha Goebbelse hraje Naděžda Chroboková, Goebbelse Pavel Juřica a sovětského vůdce Josifa Stalina Petr Kubes. První dvě reprízy po středeční premiéře budou v prosinci.Další zprávy

Ladova díla se poprvé představují v Olomouci
Petr Kratochvíl prodal svůj podíl v divadle Ta Fantastika
Českokrumlovský zámek získal hlavní cenu EU za památkovou péči
Polští divadelní kritici lákají na Havlovo Odcházení do Varšavy
Odhalení sousoší trig ukončí první část rekonstrukce ND
Cenu Jiřího Ortena dostala Petra Soukupová
Kunderovy Směšné lásky vycházejí na CD

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Pátek 1. 7. 2022 Svátek má Jaroslava
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz