< Předchozí  ^^  Další >
Havlovo dílo se do SND vrátí po 40 letech
20.11.08 07:37

 

Bratislava 20. listopadu (ČTK) - Po 40 letech se do Slovenského národního divadla vrátí tvorba bývalého českého i československého prezidenta Václava Havla. Jeho nová hra Odcházení tam totiž bude mít v sobotu za jeho přítomnosti premiéru. Zatímco herce měli před uznávaným politikem a dramatikem respekt, autoři nastudování si pochvalovali, že Havel i přes dlouhá léta v politice zůstal stejný. SND před lety uvedlo Havlovu Zahradní slavnost a Vyrozumění.

 

Zajímavostí hry je, že během ní k divákům i hercům mluví sám Havel. Účinkující jeho sebeironické komentáře pobavily. "Přišlo mi to vtipné a inspirativní," řekl ve středu na noční tiskové konferenci Richard Stanke, který prý měl před Havlem trému, a to hlavně poté, co viděl dokument Občan Havel. "Stal se světovou osobností a přitom si zachoval smysl pro sebeironii," řekl dramaturg národního divadla Martin Porubjak, jenž je Havlovým přítelem už od mládí. Havel podle něj zůstal skromným člověkem a tolerantním autorem.

 

Podle jeho názoru se Havlův styl za 13 let v politice nezměnil. To potěšilo také herce a režiséra Milana Lasicu, který Odcházení přeložil stejně jako předchozí Havlovy hry. Režii divadlo stejně jako v minulosti svěřilo Petrovi Mikulíkovi.

 

V hlavní roli politika na konci kariéry se představil Marián Labuda. Ten si zahrál i kontroverzního prezidenta válečného slovenského státu Jozefa Tisa. Obě postavy podle něj měly něco společného, a to byla řeč, jíž se vyjadřují politici. "Při studování této role i role Tisa člověk narazí na text, který je jako cizí jazyk," řekl Labuda. Podle jeho slov politici podobnými formulkami dokážou lidi vždy "oblbnout".

 

V Česku hlavního hrdinu ztvárnil herec a Havlův přítel Jan Tříska. Postavu jeho družky Havel psal na tělo své manželce Dagmar Havlové, na slovenské scéně ji ztvárnila Zuzana Kocúriková. V dalších rolích se objevili František Kovár, Jozef Vajda a Mária Kráíovičová.

 

Slovenské národní divadlo mohlo být prvním divadlem na světě, které by očekávanou hru bývalého politika uvedlo. Havel mu ji totiž nabídl v době, kdy o jejím uvedení v českých divadlech nevěděli. "Mohli jsme mít světovou premiéru, ale byl už stanovený plán sezóny a toho se vedení divadla nechtělo vzdát," řekl Porubjak. Havlovu hru ve středu večer při generální zkoušce v SND viděli první slovenští diváci. Premiéru ale hra už měla v Praze, Londýně a ve Varšavě.Další zprávy

EU pracuje na vzniku značky
Ladova díla se poprvé představují v Olomouci
Olomoucký Dvořákův sál se promění v kuchyni u Hitlerů
Petr Kratochvíl prodal svůj podíl v divadle Ta Fantastika
Českokrumlovský zámek získal hlavní cenu EU za památkovou péči
Polští divadelní kritici lákají na Havlovo Odcházení do Varšavy
Odhalení sousoší trig ukončí první část rekonstrukce ND

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Pátek 1. 7. 2022 Svátek má Jaroslava
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz