Bratislava 20. listopadu (ČTK) - Po 40 letech se do Slovenského národního divadla vrátí tvorba bývalého českého i československého prezidenta Václava Havla. Jeho nová hra Odcházení tam totiž bude mít v sobotu za jeho přítomnosti premiéru. Zatímco herce měli před uznávaným politikem a dramatikem respekt, autoři nastudování si pochvalovali, že Havel i přes dlouhá léta v politice zůstal stejný. SND před lety uvedlo Havlovu Zahradní slavnost a Vyrozumění.
Zajímavostí hry je, že během ní k divákům i hercům mluví sám Havel. Účinkující jeho sebeironické komentáře pobavily. "Přišlo mi to vtipné a inspirativní," řekl ve středu na noční tiskové konferenci Richard Stanke, který prý měl před Havlem trému, a to hlavně poté, co viděl dokument Občan Havel. "Stal se světovou osobností a přitom si zachoval smysl pro sebeironii," řekl dramaturg národního divadla Martin Porubjak, jenž je Havlovým přítelem už od mládí. Havel podle něj zůstal skromným člověkem a tolerantním autorem.
Podle jeho názoru se Havlův styl za 13 let v politice nezměnil. To potěšilo také herce a režiséra Milana Lasicu, který Odcházení přeložil stejně jako předchozí Havlovy hry. Režii divadlo stejně jako v minulosti svěřilo Petrovi Mikulíkovi.
V hlavní roli politika na konci kariéry se představil Marián Labuda. Ten si zahrál i kontroverzního prezidenta válečného slovenského státu Jozefa Tisa. Obě postavy podle něj měly něco společného, a to byla řeč, jíž se vyjadřují politici. "Při studování této role i role Tisa člověk narazí na text, který je jako cizí jazyk," řekl Labuda. Podle jeho slov politici podobnými formulkami dokážou lidi vždy "oblbnout".
V Česku hlavního hrdinu ztvárnil herec a Havlův přítel Jan Tříska. Postavu jeho družky Havel psal na tělo své manželce Dagmar Havlové, na slovenské scéně ji ztvárnila Zuzana Kocúriková. V dalších rolích se objevili František Kovár, Jozef Vajda a Mária Kráíovičová.
Slovenské národní divadlo mohlo být prvním divadlem na světě, které by očekávanou hru bývalého politika uvedlo. Havel mu ji totiž nabídl v době, kdy o jejím uvedení v českých divadlech nevěděli. "Mohli jsme mít světovou premiéru, ale byl už stanovený plán sezóny a toho se vedení divadla nechtělo vzdát," řekl Porubjak. Havlovu hru ve středu večer při generální zkoušce v SND viděli první slovenští diváci. Premiéru ale hra už měla v Praze, Londýně a ve Varšavě.