< Předchozí  ^^  Další >
EU pracuje na vzniku značky "evropské kulturní dědictví"
20.11.08 14:45

 

Brusel 20. listopadu (zpravodaj ČTK) - Evropská unie chce v budoucnu vytvořit vlastní soubor památek evropského kulturního dědictví po vzoru UNESCO, které ve svém seznamu zahrnuje památky z celého světa. V Bruselu to dnes řekl český ministr kultury Václav Jehlička. Praha už podle něj vybrala čtveřici prvních českých zástupců: moderní historické jádro Zlína, železárny z Vítkovic, zámek Kunžvart a také Vysokou u Příbrami, která je spjatá se světově proslulým českým hudebním skladatelem Antonínem Dvořákem.

 

Jehlička zdůraznil, že cílem unijního projektu není soupeření se seznamem UNESCO. "Bude to trochu odlišná rovina a nebude konkurovat světovému kulturnímu dědictví," prohlásil.

 

Podle něj se má vytvořit síť evropských památek, které měly nějaký význam pro Evropu, pro její historii a rozvoj. "Nesoustřeďujeme se jen na památky a jejich obnovu, ale taky na osoby spjaté s místy, na myšlenky, které vzešly z určitých lokalit," dodal český ministr.

 

Zlínské moderní historické jádro Češi zvolili kvůli baťovské architektuře, která znamenala významný počin v české kultuře i dějinách české architektury. Vysokou u Příbrami vybrali díky světoznámému hudebníkovi. "Vkládáme do evropského kulturního dědictví osobnost Antonína Dvořáka, spojeného s tímto místem," řekl Jehlička.

 

Vítkovické železárny zase označil za nesmírný poklad v oblasti industriální architektury. Zámek Kynžvart je pak významnou kulturní památkou, ale zároveň je spjat i s osobou knížete Metternicha a s důležitými jednáními o budoucnosti Evropy v historii.

 

V budoucnu by se k nim mohlo podle ministra přidat slavkovské bojiště z napoleonských válek či další české památky.

 

Plánu, kterému dnes dali zelenou ministři kultury, se nyní bude věnovat Evropská komise. Ta by za českého předsednictví, které připadá na první půlrok příštího roku, měla myšlenku převést do konkrétní podoby. Definitivní schválení pak čeká unii asi nejdříve za Švédů, kteří Čechy v předsednickém křesle vystřídají ve druhé půlce roku 2009.Další zprávy

Výstava Bruselský sen doputovala do Brna
Havlovo dílo se do SND vrátí po 40 letech
Ladova díla se poprvé představují v Olomouci
Olomoucký Dvořákův sál se promění v kuchyni u Hitlerů
Petr Kratochvíl prodal svůj podíl v divadle Ta Fantastika
Českokrumlovský zámek získal hlavní cenu EU za památkovou péči
Polští divadelní kritici lákají na Havlovo Odcházení do Varšavy

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Pátek 1. 7. 2022 Svátek má Jaroslava
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz