< Předchozí  ^^  Další >
Na barokní baziliku v Hejnicích se vrátily opravené kopule
08.12.08 12:55

 

Liberec 8. prosince (ČTK) - Opravené kopule ozdobené plátkovým zlatem vrátili dnes stavbaři na barokní baziliku Navštívení Panny Marie v Hejnicích. Nejstarší a nejznámější poutní kostel v Libereckém kraji má také obnovené průčelí, fasádu a věže. Částečná oprava trvala půl roku a přišla na deset milionů korun. ČTK to dnes řekla Eva Machková, manažerka Mezinárodního centra duchovní obnovy, které v bazilice sídlí.

 

Opravu církev financovala ze sponzorského daru od soukromé firmy. Sama si může dovolit platit jen běžnou údržbu. Památka by ale potřebovala na celkovou rekonstrukci dalších zhruba 35 milionů korun.

 

"Opravili se také klempířské a kamenické prvky, tři figurální sochy a další plastiky," dodala. Do bání s kříži dnes také farníci vrátili původní archiválie a tiskoviny z 19. století, mince, komerční pohledy a fotografie z let 1938 a 1958, které ve věži před opravou byly. Přidali tam také poselství z dnešní doby, fotografie z opravy baziliky a popis současné situaci v obci.

 

Správcem a vlastníkem objektu je litoměřické biskupství římskokatolické církve. Stavba barokního chrámu je z let 1722 až 1729, stojí na místě kaple ze 14. století. V letech 1692 až 1696 byl ke kostelu přistavěn čtyřkřídlý klášter, který byl posléze předán františkánům. Počátkem 20. století byla bazilika díky hraběti Clam-Gallasovi zrekonstruovaná a byly obnoveny tradiční poutě. V roce 1950 byli z kláštera vyhnáni mniši a areál dlouho chátral.

 

V roce 1990 byla zahájena celková rekonstrukce kláštera, přišla na 100 milionů korun a významně se na ní podílela Evropská unie. V roce 2001 byl klášter znovu vysvěcen. Dnes v něm sídlí Mezinárodní centrum duchovní obnovy, které se zaměřuje na duchovní rehabilitaci, vzdělávací projekty a osvětu, pravidelně pořádá výstavy a mezinárodní setkání věřících.Další zprávy

Émile Zola: Zabiják
Ministerstvo zveřejnilo audit památkového ústavu
Vyšla nejnovější kniha J.K. Rowlingové
Divadlo Spejbla a Hurvínka hraje v pražském hotelu Pyramida
Ve věku 75 zemřel v Praze scénograf Luboš Hrůza
Originální průvodce New Yorkem vychází poprvé až po 40 letech
Štyrského Chrpy byly vydraženy za 6 milionů Kč

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Pátek 1. 12. 2023 Svátek má Iva
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz