< Předchozí  ^^  Další >
Tříska se učí roli v Los Angeles, Praha si na něho asi rok počká
02.05.06 09:10

 

Los Angeles 2. května (zpravodaj ČTK) - Český herec Jan Tříska, který už bezmála třicet let žije ve Spojených státech, se pilně připravuje na červnovou premiéru v prestižním losangelském Divadle Kirka Douglase. Chystá se také na divadelní práci v Praze, ale projekt plánovaný na letošek se zřejmě o rok odloží. Pro film je ovšem nyní volný.

 

"Jsem teď v takovém zvláštním procesu, který herci většinou považují za velice nepříjemný, ale já z takových perverzních důvodů to mám docela rád: já se jenom učím," řekl devětašedesátiletý umělec ČTK v Los Angeles.

 

Ještě než začnou zkoušky v divadle, učí se celý text nazpaměť. "Ráno vstanu, otevřu knížku a učím se větičku za větičkou. Při běhání a ježdění na bicyklu si pak opakuji zpaměti to, co jsem se už naučil."

 

Režisér Neel Keller, který s Třískou pracoval už v divadle v jihokalifornském městě La Jolla, ho tentokrát obsadil do hry Pyreneje skotského autora Davida Greiga. "Je to zajímavá, velice smutná a napínavá hra odehrávající se v malém hotýlku v Pyrenejích na francouzsko-španělských hranicích," popsal herec drama, v němž ztvární jednu z pouhých čtyř postav, podivínského majitele hotýlku, kolem něhož se celý děj točí. "Ta role mě velice baví a těší," vyznal se Tříska.

 

Trochu zalitoval, že na hru Kumšt francouzské autorky Yasminy Rezyové dojde v pražském Divadle na Jezerce asi až v příštím roce. V režii úspěšného filmového režiséra Jana Hřebejka v ní mají vedle Třísky hrát Jan Hrušínský a zřejmě Bolek Polívka. "Vystupují tam jenom tři chlapíci. Myslím, že se to celé odkládá až na příští léto," řekl Tříska.

 

Poté, co dokončil práci s režisérem Janem Švankmajerem na filmu Šílení, který se promítá na právě probíhajícím filmovém festivalu Tribeca v New Yorku, žádnou další nabídku z České republiky nedostal. "Zatím nic nemám," uvedl herec s tvůrčí zkušeností v šesti desítkách českých, slovenských a amerických filmů a televizních snímků.

 

Ve Spojených státech, kde s manželkou, bývalou filmovou herečkou Karlou Chadimovou, bydlí od roku 1977, je spokojený. "Žije se nám tu velmi dobře. Máme krásný barák kousek od Mulholland Drive s výhledem do hlubokého kaňonu, kde lezou srnky a létají nad námi jestřábi..."

 

Karla Chadimová, s výjimkou menší role ve snímku Jana Svěráka Obecná škola, skončila po účinkování ve více než 30 českých a slovenských filmech kariéru, když se narodily dcery Karla a Jana. Starší dcera s manželem a devítiměsíčním synem Augustem žije až ve vzdálené Minnesotě, ale mladší Jana se s rodiči tu a tam ukáže na veřejnosti.

 

Jan Tříska odešel do zahraničí na vrcholu umělecké kariéry a jako jeden z mála se dokázal na českou uměleckou scénu z exilu opět vrátit. Žije v Los Angeles, ale často pracuje i v České republice. Kde je tedy doma? "Doma v globálním světě, to už se bohužel smazalo. Doma jsem tam, kde zrovna přistane letadlo," říká. A dodává: "Nemám papuče, ani pyžamo, ani župan, můžu být doma kdekoli."Další zprávy

V Brně vystoupí kontroverzní divadlo s představením o teroristce
Galerie kritiků vystavuje práce básníka Vítězslava Nezvala
V New Yorku vydražen druhý nejdražší obraz
Václav Klaus byl kmotrem knihy vzpomínek na Jiřího Kodeta
Výstava na kolejích představí fotografie Antonína Kratochvíla
Obraz Vincenta van Gogha vydražen v přepočtu za 894 milionů korun
Výstava fotografií o divadle Na provázku zahájena v Los Angeles

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Pátek 1. 7. 2022 Svátek má Jaroslava
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz