< Předchozí  ^^  Další >
Havlíčkobrodský knižní veletrh představil novinky 170 nakladatelů
11.10.08 18:22

 

Havlíčkův Brod 11. října (ČTK) - Letošní 18. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě představil novinky více než 170 nakladatelů. Autorských čtení a autogramiád v kulturním domě Ostrov se během dvou dnů zúčastnila řada známých spisovatelů, rozdány byly ceny za nejkrásnější knihy i za popularizaci astronomie. Pestrý program dvoudenního veletrhu podle předběžného odhadu přilákal více než 13.000 návštěvníků.

 

"Návštěvníků bylo o něco více než loni. Ale přesná čísla nejsou, protože naše vstupenky jsou přenosné a fungují i jako rodinné," řekla ředitelka trhu, spisovatelka a překladatelka Markéta Hejkalová. Spokojena byla i s účastí nakladatelů; nově přijelo několik univerzitních nakladatelství. "To je pro mne velmi důležité, aby se knižní trh představil opravdu v reprezentativní podobě," podotkla.

 

Brodský veletrh je po Praze druhým největším v Česku. Hejkalová už plánuje jeho 19. ročník, který se uskuteční za rok v říjnu. "Rozhodně chceme pokračovat v autorských čteních, dokonce bychom na ně chtěli pozvat několik kolegů ze Slovenska," prozradila.

 

Mezi početné letošní hosty patřili spisovatelé Ludvík Vaculík, Zdeněk Svěrák, Michal Viewegh, Ivan Klíma či Tereza Brdečková. Do projektu PEN klub čte o lásce se zapojilo přes 20 autorů. Irena Obermannová navíc vyhodnotila soutěž pro veřejnost Dopište Obermannovou, v níž její povídku dokončilo 129 lidí z celé republiky. Jiří Grygar za Českou astronomickou společnost předal cenu Littera Astronomica popularizátorovi astronomie Zdeňku Mikuláškovi.

 

Čtenáři si na veletrhu mohli vybírat z tisícovek knih. Cenu za nejkrásnější naučnou knihu si odneslo nakladatelství Host za titul Být dlužen za duši od Aleše Palána. Je to kronika rozhovorů se syny nakladatele Josefa Floriana ze Staré Říše. Nejkrásnější beletristickou knihou byla vyhlášena proslulá Klapzubova jedenáctka od Eduarda Basse, již vydala Univerzita Karlova - Karolinum.

 

Z tvorby pro děti byla oceněna kniha českého výtvarníka a spisovatele Petra Síse s názvem Zeď. Sís, který žije v New Yorku, v ní dětským čtenářům přibližuje život za bývalou železnou oponou. Knihu vydalo nakladatelství Labyrint. Cenu za nejpřínosnější knihu z oblasti politické literatury dostala publikace Druhá světová válka: Češi a Slováci, jejímž autorem je František Emmert. Představilo ji nakladatelství Computer Press.Další zprávy

Klicperovo divadlo uvedlo jako druhé v Česku Havlovo Odcházení
Václav Havel převzal Cenu Jaroslava Seiferta
Le Cléziovy knihy jsou známé i v Česku
Nobelovu cenu za literaturu získal Francouz Le Clézio
Nejlepší knihovna roku 2008 je v Pavlovicích
Ve zborceném kostele v Pohoří na Šumavě vzniká originální kaple
První premiérou ústeckého divadla budou Hoffmannovy povídky

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Úterý 16. 8. 2022 Svátek má Jáchym
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz