< Předchozí  ^^  Další >
Klicperovo divadlo uvedlo jako druhé v Česku Havlovo Odcházení
11.10.08 20:18

 

Hradec Králové 11. října (ČTK) - Klicperovo divadlo v Hradci Králové dnes uvedlo premiéru hry Václava Havla Odcházení. Režie druhé české inscenace nové Havlovy hry se ujal režisér Andrej Krob, jež bývá označován za dvorního režiséra Havlových her. Odcházení, které je první Havlovou hrou po téměř dvaceti letech, jako první v Česku nastudovalo pražské Divadlo Archa.

 

V příběhu o odchodu jednoho a příchodu druhého politika k moci se před vyprodaným hledištěm a samotným autorem hry představili Jiří Zapletal, Hynek Pech, Pavla Tomicová a další herci. Krob, který s hradeckým souborem už dříve nastudoval Havlovo Pokušení a Vyrozumění, tvrdí, že Odcházení je odlišné než předchozí hry. "Svou strukturou je otevřenější, ve větší míře dovoluje rozvíjení mimotextových prvků," uvedl Krob.

 

V hradecké inscenaci obsadil do role autorova Hlasu Jiřího Zapletala, v pražské i londýnské verzi nastudování Odcházení byl použitý autentický Havlův zvukový komentář. Odcházení chápe jako podobenství o pádu člověka, který chtěl pro společnost dělat to nejlepší, ale jeho hlas nikdo neposlouchal. "I z tohoto důvodu jsme učinili z úlohy, kterou Havel předepisuje pouze jako autorův Hlas, svébytnou postavu. I ona hledá a pochybuje, snaží se pochopit smysl vlastní hry a své poslání v ní," uvedl Krob.

 

Zatímco u pražské premiéry nebylo dlouho jasné, které divadlo ji vůbec odehraje, u hradeckého divadla to bylo jednodušší. Hradecké uvedení Odcházení se dojednalo na Krobově chalupě za přítomnosti Havla a lidí z hradeckého divadla již loni v srpnu.

 

Květnová premiéra v Divadle Archa vzbudila u české kritiky i diváků většinou nadšené ohlasy. První zahraniční premiéru v září v londýnském divadle Orange Tree provázely spíše rozpačité reakce. Slovenské národní divadlo v Bratislavě ohlásilo premiéru Odcházení na 22. listopad, o týden později je sehraje varšavské divadlo Ateneum. Německá premiéra je plánována na březen 2009. Do konce roku se hra objeví i v Českých Budějovicích, Plzni a Brně.

 

V hradeckém divadle je Odcházení druhou premiérou sezony. První premiérou bylo uvedení hry Williama Shakespeara Perikles, která se stala už šestnáctým titulem unikátního cyklu Klicperova divadla nazvaného Bůh ochraňuj Williama Shakespeara! Celkem divadlo na sezonu připravuje sedm premiér.Další zprávy

Pohřeb Petrovické bude 20. října ve Strašnicích
Havlíčkobrodský knižní veletrh představil novinky 170 nakladatelů
Václav Havel převzal Cenu Jaroslava Seiferta
Le Cléziovy knihy jsou známé i v Česku
Nobelovu cenu za literaturu získal Francouz Le Clézio
Nejlepší knihovna roku 2008 je v Pavlovicích
Ve zborceném kostele v Pohoří na Šumavě vzniká originální kaple

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Úterý 16. 8. 2022 Svátek má Jáchym
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz