< Předchozí  ^^  Další >
Technické muzeum představilo rekonstruovaný historický letoun
25.11.08 13:36

 

Praha 25. listopadu (ČTK) - Národní technické muzeum dnes představilo rekonstruovaný historický letoun C-104/Bücker - Jungmann, který nyní čekají ve Výzkumném a zkušebním leteckém ústavu v pražských Letňanech letové zkoušky.

 

"Náročná oprava tohoto historického dvojplošníku z roku 1954 trvala osm let, nyní má získat osvědčení k letové způsobilosti," řekla ČTK mluvčí muzea Alice Třísková. Vysvětlila, že letoun Bücker Bü-131 Jungmann, licenčně vyráběný v Československu pod označením C-104, zhotovili v továrně Aero ve Vysočanech v polovině 50. let. Jeho provoz v Aeroklubu Chrudim byl ukončen v roce 1961, pak stroj získalo technické muzeum.

 

V dopravní hale byl zavěšen od roku 1979 celých 22 let, než jej svěsili pracovníci firmy BMZ Air Service. Na základě dlouhodobé zápůjční smlouvy pak započali s opravami s cílem, aby byl certifikován v kategorii "standardní", tedy schopný normálního leteckého provozu. "Nikoliv pouze se zvláštním osvědčením letové způsobilosti v kategorii 'experimental', které se vydává pro letecké veterány," dodala Třísková.

 

Aby však mohlo být letadlo C-104 uznáno jako plně akrobatické, musela být upravena přední část konstrukce trupu. Bylo například nutné zesílit stěny trubek a původní motor Walter Minor 4-III nahradil motor M332. Stroj je nově vybaven speciálně vyvinutou a na zemi stavitelnou vrtulí.

 

Povrchová úprava a barevné provedení bylo zvoleno s ohledem na prezentaci Národního technického muzea. Původní zelené khaki vojenské zbarvení nahradila zlatá barva v kombinaci s černou a trup letounu byl opatřen speciální imatrikulační poznávací značkou OK-NTM. Takto ztvárněný Bücker je jediný svého druhu na světě, a tudíž nezaměnitelný.

 

Letoun bude provozovat firma BMZ Air Service na letišti v Letňanech a v akrobatické škole v Karlových Varech. Piloti akrobati Vladimír Peroutka, Jiří Kobrle, Jiří Duras a Tomáš Kořínek jej budou předvádět na leteckých přehlídkách a produkcích po celém světě. Jednání s Úřadem civilního letectví ČR kvůli osvědčení letecké způsobilosti už byla zahájena.Další zprávy

V Moskvě začal veletrh intelektuální literatury
Havlovo Odcházení se na Slovensku líbilo i politikům
Knižní veletrh Libri přilákal v Olomouci 6000 lidí
Betlém s pohádkami malířky Štolbové je jako adventní kalendář
Havel: V politice chybějí lidé, kteří nemyslí jen na volby
Obludárium bratrů Formanových odjelo do Grenoblu
Soutěž na knihovnu asi nezruší ministr ani NK, lhůta vyprší sama

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Neděle 21. 4. 2024 Svátek má Alexandra
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz