< Předchozí  ^^  Další >
V Moskvě začal veletrh intelektuální literatury
26.11.08 15:42

 

Moskva 26. listopadu (zpravodaj ČTK) - Dopis ruského vojevůdce Alexandra Suvorova z alpského tažení v roce 1806, knížečky od cara Alexandra II. účastníkům honu a hlavně tisíce knih jsou k vidění na mezinárodním veletrhu intelektuální literatury Non-fiction, který dnes začal v Moskvě. Dlouhá fronta návštěvníků před vchodem do Ústředního domu umělců svědčila o tom, že se ruští čtenáři nevzdají své vášně ani v dobách hospodářských potíží.

 

Zatímco v předchozích letech českou literaturu reprezentovaly jen překlady českých autorů v ruských nakladatelstvích, letos poprvé má Česko na veletrhu i svůj stánek. Představuje se na něm 15 nakladatelství s nabídkou překladů děl české literatury, současnou českou poezií a beletrií, tvorbou pro děti a mládež, knihami o Praze, o umění, fotografické literatury, kartografie, produkce univerzitních vydavatelství, jakož i dílo Milana Kundery.

 

"Je důležité, že tu jsme, protože jsme sem nejezdili a Rusové nás postrádali. Je tu mnoho vynikajících bohemistů, kteří překládají z češtiny do ruštiny, a samozřejmě mají zájem vědět, co se děje na české scéně," řekla Dana Kalinová ze společnosti Svazu českých knihkupců a nakladatelů Svět knihy.

 

Předpokládá, že expozice se na odbytu českých knih v Rusku zřejmě bezprostředně neprojeví, to je spíš dlouhodobá záležitost. Ale okamžitě se může projevit zájem o určité tituly. I proto se doprovodného literárního programu v Moskvě účastní Tereza Boučková a Arnošt Goldflam.

 

Pokud jde o expozici děl Milana Kundery, zdržela se Kalinová odhadu, nakolik může zájem ruských čtenářů ovlivnit nedávné nařčení spisovatele z údajného udavačství. Kundera je však v Rusku hojně překládán, a proto je vystavován. "Můžu říci jen osobní názor - vždy jsem měla jeho knihy ráda. To, co není ani potvrzeno, nemůže zkazit můj dojem z toho, co vytvořil," řekla.

 

Veletrh Non-fiction začínal před deseti lety, v roce ruského finančního krachu, skromně, nabídkou 40 nezávislých vydavatelství výlučně z Ruska. Letošního 10. ročníku se účastní 265 vystavovatelů z 21 zemí a množství doprovodných akcí se koná na desítkách míst po celé metropoli. O významu akce mimo jiné svědčí, že na veletrhu osobně své sebrané spisy představí první a poslední sovětský prezident Michail Gorbačov.

 

"Za deset let se v Rusku vystřídali čtyři ministři kultury, tři prezidenti, cena ropy spadla ze 150 na 45 dolarů, ale přečkali jsme vše. Vypukla sice krize, ale knihy mají své zvláštnosti," řekl organizátor akce Vasilij Byčkov. "Teď ale vše bude jinak. Vstoupili jsme do éry internetových vydavatelství, elektronických knih a 'esemes' románů. Rusko sotva půjde jiným směrem," dodal.

 

Nicméně veletrh provázejí i kritické poznámky tisku, že se z čistě knižní události přeměnil ve společenský fenomén, příliš se otevřel širokému vkusu a ztrácí tak svůj intelektuální charakter.

 

Veletrh potrvá do neděle 30. listopadu.Další zprávy

Donatellův David se po restaurování vrátil do florentského muzea
Technické muzeum představilo rekonstruovaný historický letoun
Havlovo Odcházení se na Slovensku líbilo i politikům
Knižní veletrh Libri přilákal v Olomouci 6000 lidí
Betlém s pohádkami malířky Štolbové je jako adventní kalendář
Havel: V politice chybějí lidé, kteří nemyslí jen na volby
Obludárium bratrů Formanových odjelo do Grenoblu

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Sobota 8. 5. 2021 Svátek má Státní svátek
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz