< Předchozí  ^^  Další >
Zemřel dánský architekt Jörn Utzon - autor opery v Sydney
29.11.08 15:59

 

Kodaň 29. listopadu (dopisovatel ČTK) - Ve věku 90 let dnes zemřel nejznámější dánský architekt Jörn Utzon, který celosvětově proslul jako autor budovy opery v australském Sydney. V Kodani to ve svém internetovém vydání oznámil list Politiken.

 

Jörn Utzon se jen nedávno stal jediným žijícím architektem na světě, který postavil chráněnou světovou kulturní památku. UNESCO totiž zapsalo operu v Sydney coby "fantastickou městskou skulpturu" na listinu svých světových pokladů.

 

Utzon začal budovu v Sydney stavět již koncem 50. let, avšak po téměř deseti letech stavby musel po konfliktu s tamními politiky Austrálii ve zlém opustit. Své největší životní dílo tam nechal nedokončené a zapřísahal se, že se k protinožcům již nikdy nevrátí. Toto stanovisko porušil až téměř po 40 letech, kdy si v roce 2003 do Austrálie odcestoval pro prestižní Pritzkerovu cenu, považovanou ve světě architektů za vůbec nejvyšší poctu. Opera v Sydney byla bez jeho účasti otevřena v roce 1973.

 

Jörn Utzon navrhl i řadu dalších staveb, krom jiného i budovu kuvajtského Národního shromáždění, avšak operní budova se střechou z bílých betonových plachet, které jako by chtěly celý objekt každou chvíli vynést do výše, zastínila veškerý zbytek jeho tvorby. Po konfliktu v Austrálii již bohužel nikdy nedostal zakázku podobného významu.

 

Většina ostatních Utzonových objektů proto stojí v bezprostřední blízkosti průlivu Öresund mezi Dánskem a Švédskem: v dánském Helsingöru, v Kodani i ve švédském Lundu. Nedaleko od takzvaného Hamletova zámku Kronborgu v Helsingöru, anglicky Elsinoru, který je rovněž památkou chráněnou UNESCEM, stojí i jeho vlastní dům, který si Jörn Utzon samozřejmě navrhl a postavil sám.

 

Jörn Utzon se stal mezi architekty legendou i symbolem vítězství svobodné fantazie nad omezeností politické moci.Další zprávy

Spisovatel Jindřich Šimon Baar dostal pomník
Donatellův David se po restaurování vrátil do florentského muzea
V Moskvě začal veletrh intelektuální literatury
Technické muzeum představilo rekonstruovaný historický letoun
Havlovo Odcházení se na Slovensku líbilo i politikům
Knižní veletrh Libri přilákal v Olomouci 6000 lidí
Betlém s pohádkami malířky Štolbové je jako adventní kalendář

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Sobota 20. 4. 2024 Svátek má Marcela
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz