< Předchozí  ^^  Další >
Spisovatel Jindřich Šimon Baar dostal pomník
29.11.08 18:03

 

Přimda (Tachovsko) 29. listopadu (ČTK) - Dvouleté působení katolického kněze a spisovatele Jindřicha Šimona Baara (1869 až 1925) připomíná ode dneška pomník na náměstí v Přimdě na Tachovsku. V roce 1892 byla tehdy německá Přimda první místo, kde Baar zahájil po vysvěcení svoji církevní kariéru, řekl ČTK šéf Chráněné krajinné oblasti Český les Jindřich Horáček.

 

"On si tady těžko zvykal, protože těžko rozuměl německému dialektu, který tady byl," popsal Horáček. Nakonec si Baar drsný kraj oblíbil a napsal zde několik povídek. Kvůli chatrnému zdraví a studenému, sychravému počasí ale požádal o přeložení.

 

Spisovatel už jednou v Přimdě pamětní desku měl. Čeští i němečtí obyvatelé ji odhalili v roce 1935. Během války byla ale fara a s ní i deska zničena. Velký spisovatelův pomník je od roku 1933 také na Výhledech nad rodným Klenčím pod Čerchovem. V Přimdě nyní Baara připomíná prostý žulový balvan z Českého lesa. "Chtěli jsme hezkou vzpomínku, tak jsme z matriky vzali Baarův podpis a ten kameník vytesal do kamene. Je to, jako by jen šel okolo a podepsal se tady," řekl Horáček.

 

Tvrdí, že tak jako jsou Adalbert Stifter nebo Karel Klostermann označováni za spisovatele Šumavy, patří Baarovi přívlastek spisovatele Českého lesa.

 

Jindřich Šimon Baar se narodil 7. února 1869 Klenčí pod Čerchovem na Domažlicku, kde také 24. října 1925 zemřel. Narodil se v selské rodině, po studiu na gymnáziu v Domažlicích se chtěl věnovat filozofii. Kvůli špatné finanční situaci rodiny nakonec vystudoval bohosloveckou fakultu v Praze. Jako farář působil kromě Přimdy zejména ve středních Čechách. I když kněžský život ho zavedl na různá místa mimo rodný kraj, je považován zejména za autora próz z chodského prostředí, básníka a sběratele zdejších pohádek. Do svého díla zahrnul nejen popis života sedláků a venkovských kněží, ale také sociální i vlastenecký cit, tradice a lásku k Chodsku.

 

Významná je zejména jeho chodská trilogie Paní komisarka, v níž líčí působení Boženy Němcové v Domažlicích, Osmačtyřicátníci a Lůsy a dále román Jan Cimbura či dětská knížka Hanýžka a Martínek.Další zprávy

Ve Zlíně uvedli divadelní verzi firmu Eva tropí hlouposti
Zemřel dánský architekt Jörn Utzon - autor opery v Sydney
Donatellův David se po restaurování vrátil do florentského muzea
V Moskvě začal veletrh intelektuální literatury
Technické muzeum představilo rekonstruovaný historický letoun
Havlovo Odcházení se na Slovensku líbilo i politikům
Knižní veletrh Libri přilákal v Olomouci 6000 lidí

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Neděle 26. 6. 2022 Svátek má Adriana
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz