< Předchozí  ^^  Další >
Originální průvodce New Yorkem vychází poprvé až po 40 letech
01.12.08 11:21

 

Praha 1. prosince (ČTK) - Unikátní průvodce New Yorkem, který v 60. letech dali dohromady výtvarník Vladimír Fuka a publicista Zdeněk Mahler, vychází poprvé až v těchto dnech. Nakladatelství Albatros knihu pokřtí ve středu v bio Ponrepo a jejími kmotry budou Jitka Molavcová, Jiří Suchý a velvyslanec USA v České republice Richard Graber.

 

Sdělil to mluvčí Albatrosu Radovan Suk. "Fukovy ilustrace i doprovodné texty Zdeňka Mahlera mají vzácnou schopnost vyhmátnout z americké každodenní reality to podstatné; na jedné dvoustraně dokážou oba autoři pomocí umělecké zkratky vyjádřit bezmála totéž co obsáhlý román," uvedl mluvčí.

 

První podoba knížky vznikla na objednávku Albatrosu už v roce 1964, později byla vytištěna jako vánoční dárek. Pak však v příběhu této publikace nastal zvrat. "Vladimír Fuka, kterému choroba hrubě krátila čas, se rozhodl strávit zbytek života v americkém exilu. Na to estébáci odsoudili celý náklad do stoupy," píše Mahler v doslovu knihy. Přežil tehdy jediný výtisk, který měl léta Mahler schovaný mezi rukopisy. Teprve letos spolu s vnukem dílo znovu objevili.

 

Malíř, knižní grafik a ilustrátor Vladimír Fuka, jeden z nejvýznačnějších představitelů českého moderního umění 50. a 60. let, se narodil v roce 1926 v Písku a zemřel v roce 1977 v New Yorku. Stal se známým především díky svému kreslířskému talentu, který uplatnil zejména při úpravě a ilustracích literárních děl nejvýznačnějších domácích i světových autorů.

 

Fuka byl ale také malířem, ve svých obrazech dokázal ztvárnit technický pokrok i společenské změny. Například 50. léta se v díle autora odrazila v postavách smutných klaunů představujících bezpáteřného intelektuála a léta šedesátá v podobě labyrintu, z něhož Fuka neunikl ani po své emigraci v roce 1968.

 

Vladimír Fuka byl městský člověk. Před svou emigrací navštívil Spojené státy dvakrát (1964, 1966). Reklama a její výkřiky, svět informací a jejich přenosu, monumentální svět moderní architektury, akustická kulisa všemocného a svádějícího jazzu patřily patrně k tomu, co malíře v New Yorku okouzlilo.

 

Dílo Zdeňka Mahlera zasahuje do mnoha oblastí kultury. Vedle próz pro děti i pro dospělé leží těžiště jeho tvorby v práci pro divadlo, film a televizi. Trvale se zabývá psaním literatury faktu, zejména o významných hudebních osobnostech, a historické publicistiky.Další zprávy

Ve věku 75 zemřel v Praze scénograf Luboš Hrůza
Štyrského Chrpy byly vydraženy za 6 milionů Kč
Ve Zlíně uvedli divadelní verzi firmu Eva tropí hlouposti
Spisovatel Jindřich Šimon Baar dostal pomník
Zemřel dánský architekt Jörn Utzon - autor opery v Sydney
Donatellův David se po restaurování vrátil do florentského muzea
V Moskvě začal veletrh intelektuální literatury

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Neděle 26. 6. 2022 Svátek má Adriana
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz