< Předchozí  ^^  Další >
Ve věku 75 zemřel v Praze scénograf Luboš Hrůza
03.12.08 10:55

 

Praha 3. prosince (ČTK) - Ve věku 75 let zemřel 2. prosince v Praze scénograf, kostýmní výtvarník a zakládající člen pražského Činoherního klubu Luboš Hrůza. Oznámila to jeho rodina.

 

Luboš Hrůza se narodil 28. března 1933 v Jihlavě. Scénické výtvarnictví vystudoval v letech 1956 až 1960 na pražské Divadelní fakultě u profesora Františka Tröstera. Spolupracoval s divadly v Jihlavě a Ostravě a v roce 1967 získal na prvním ročníku Pražského quadriennale stříbrnou medaili. S Ladislavem Smočkem, Jaroslavem Vostrým, Janem Kačerem a Evaldem Schormem stál dva roky předtím u zrodu Činoherního klubu.

 

Po emigraci byl Hrůza v letech 1968 až 1997 šéfem výpravy Národního divadla v Oslu. Koncem 70. let tam získal cenu divadelních kritiků za tlumočení Ibsenových her, především za scénografii ke hře John Gabriel Borkman. Od roku 1990 působil opět v České republice, především na své "mateřské scéně" v Činoherním klubu. Spolupracoval pak i s Národním divadlem v Praze (Smrt obchodního cestujícího, Hrdina západu, Hadrián z Římsů), Divadlem na Vinohradech (Markýza de Sade), brněnským Národním divadlem (Perníková chaloupka), Klicperovým divadlem v Hradci Králové (Revizor) a plzeňským Divadlem Alfa (Nos).

 

V Činoherním klubu po svém návratu připravil výpravu například k inscenacím Mumraj, Letní byt, Jak se bavil pan Sloane a Maska a tvář. Nejnověji letos připravil scénu k inscenaci Kunderovy Ptákoviny. Celkem jich tam realizoval pětadvacet.

 

Bohatou a rozmanitou Hrůzovu činnost připomněl letos Divadelní ústav na výstavě v pražské galerii Černá labuť. Právě dnes bude otevřena ve Stockholmu.

 

Když se Hrůza před dvěma lety v Severské společnosti v Praze zúčastnil setkání ke 100. výročí Ibsenova narození, připomněl, že během téměř třiceti let připravil jen v norském Národním divadle 88 scénických a 35 kostýmních výprav, mezi nimiž byl tucet inscenací her Henrika Ibsena. Mimoto hostoval ve všech norských divadlech a stockholmském divadle Dramaten, působil i v Anglii, Švýcarsku, Nizozemsku, Japonsku a na Islandu.

 

Po návratu do vlasti spolupracoval také s Divadlem na Fidlovačce a scénami v Olomouci a Českých Budějovicích.Další zprávy

Divadlo Spejbla a Hurvínka hraje v pražském hotelu Pyramida
Originální průvodce New Yorkem vychází poprvé až po 40 letech
Štyrského Chrpy byly vydraženy za 6 milionů Kč
Ve Zlíně uvedli divadelní verzi firmu Eva tropí hlouposti
Spisovatel Jindřich Šimon Baar dostal pomník
Zemřel dánský architekt Jörn Utzon - autor opery v Sydney
Donatellův David se po restaurování vrátil do florentského muzea

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Sobota 28. 5. 2022 Svátek má Vilém
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz