< Předchozí  ^^  Další >
Divadlo Spejbla a Hurvínka hraje v pražském hotelu Pyramida
03.12.08 17:39

 

Praha 3. prosince (ČTK) - Hurvínek má smůlu - alespoň podle názvu supraphonského alba, které dnes v Praze představili protagonisté této loutkové scény. Na rozdíl od Hurvínka ale mají štěstí. Protože má být dům v Dejvicích, v jehož suterénu už řadu let hrají, rekonstruován, museli hledat - a nalezli - nové působiště. Ode dneška jím je hotel Pyramida na Dlabačově, kde vystupují pro malé i velké až do konce sezony.

 

Kmotrem, který přišel Spejblovi, Hurvínkovi, Máničce i Žerykovi blahopřát, byl houslový virtuos Pavel Šporcl. Když se Hurvínek objevil se svými tříčtvrtečními skřipkami, neodolal, usedl na zem a ve skladbě Ovčáci, čtveráci ho doprovodil na svůj pověstný modrý mistrovský nástroj. Ředitelka divadla Helena Štáchová přitom podotkla, že zatímco Hurvínkovi prý "doma" platí za to, aby nehrál, Šporcl si právě hraním vydělává.

 

"Mám Hurvínka a všechny ostatní moc rád. Vyrůstal jsem na nich, jako ostatně všechny děti mé generace," řekl Šporcl ČTK.

 

Podle Štáchové nebyla změna působiště jednoduchá. Sezonu soubor zahájil na zájezdech, během nichž navštívil během září a října téměř dvě desítky českých měst. Následovalo tradiční měsíční turné v Německu, kde inscenace To nejlepší se Spejblem a Hurvínkem a Hurvínkův popletený víkend představilo v dalších 16 městech německému publiku.

 

Od doby, kdy se kompaktní desky začaly vydávat, vyšly z produkce Divadla Spejbla a Hurvínka v počtu devadesáti alb. "Z toho těch nových jsou zhruba čtyři desítky, ty ostatní byly reedicemi," dodala Štáchová. Na poslední nahrávce s názvem Hurvínek má smůlu došlo na řadu dialogů, jejichž tradici zavedl Miloš Kirschner v návaznosti na zakladatele divadla Josefa Skupu. Svědčí o tom, že Štáchová má jako autorka dobře odposlouchané hovory současných návštěvníků divadla. Hurvínek s Máničkou tak drží s dnešní mladou generací krok a nestárnou.

 

První novinkou v hotelu Pyramida bylo dnes dopoledne představení pro nejmenší nazvané Hurvínkův Mikuláš, které bude mít do konce roku více než dvě desítky repríz. Štáchovou poněkud zneklidňuje, že zatímco divadlo se muselo ze zmíněného objektu v Dejvické ulici vystěhovat už do konce června, zatím se v něm stále nic neděje.

 

"Rekonstrukce snad začne až v lednu. Měla by trvat osm měsíců, takže bychom se teoreticky s příští sezonou mohli opět objevit pod vlastní střechou. Kromě jiného pod ní návštěvníkům nabídneme k prohlídce muzeum, v němž vystavíme svých 800 historických loutek," řekla Štáchová ČTK. Divadlo muselo přestěhovat i svůj archiv; část věcí má v Kladně, další část v Hořovicích a sklad loutek i kanceláře ve dvou pronajatých bytech.Další zprávy

Vyšla nejnovější kniha J.K. Rowlingové
Ve věku 75 zemřel v Praze scénograf Luboš Hrůza
Originální průvodce New Yorkem vychází poprvé až po 40 letech
Štyrského Chrpy byly vydraženy za 6 milionů Kč
Ve Zlíně uvedli divadelní verzi firmu Eva tropí hlouposti
Spisovatel Jindřich Šimon Baar dostal pomník
Zemřel dánský architekt Jörn Utzon - autor opery v Sydney

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Pátek 1. 12. 2023 Svátek má Iva
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz