< Předchozí  ^^  Další >
Vyšla nejnovější kniha J.K. Rowlingové
04.12.08 14:36

 

Londýn 4. prosince (zpravodaj ČTK) - Britská autorka J.K. Rowlingová dnes vydala svou první knihu od závěru ságy čarodějnického učně Harryho Pottera - soubor pěti pohádkových příběhů Bajky barda Beedleho. Řada britských knihkupectví měla kvůli vydání knihy otevřeno přes půlnoc či otevřela brzy ráno, aby si děti mohly koupit knížku ještě před cestou do školy.

 

Rowlingová bude také dnes odpoledne číst z nové knihy ve skotské národní knihovně v Edinburghu dvěma stovkám dětí, které si také odnesou jeden výtisk bajek.

 

Výtěžek z knihy, která se zřejmě stane mezinárodním bestsellerem, půjde organizaci The Children's High Level Group (CHLG), která pomáhá dětem v ústavní péči v České republice a v dalších postkomunistických zemích.

 

Rowlingová se Bajkami barda Beedleho loučí se světem Harryho Pottera, o kterém psala 17 let. Z pěti bajek jsou čtyři nové, jeden - Příběh tří bratrů - čtenáři už znají ze sedmého, posledního dílu čarodějnické ságy Harry Potter a relikvie smrti. V příbězích jsou také záchytné body, které pomohly Potterovi ve snaze zničit lorda Voldemorta.

 

Knihu bajek odkázal profesor Brumbál ve své závěti Harryho spolužačce Hermioně, která bajky přeložila ze starověkých run. V knížce jsou i Brumbálovy komentáře nalezené v jeho papírech po jeho smrti, stejně jako ilustrace od Rowlingové. Komentáře tvoří skoro polovinu knížky.

 

Velká britská knihkupectví organizovala tradiční zahájení prodeje o půlnoci. Některé obchody pak otevíraly již v šest ráno. Celkem se útlá knížka o 130 stranách začala prodávat ve 20 zemích, včetně ČR, USA, Číny a Japonska.

 

Bajky barda Beedleho původně existovaly v sedmi exemplářích, které autorka vlastnoručně napsala a ilustrovala. Šest dala lidem, kteří se nějak podíleli na vydávání jejích děl. Sedmý byl vydražen před rokem za 1,95 milionu liber (tehdy 71,6 milionu korun). Tento exemplář koupilo internetové knihkupectví Amazon, které připravilo 100.000 sběratelských výtisků tohoto rukopisu za 100 dolarů.

 

Výtěžek z této aukce i z prodeje knihy v knihkupectvích věnuje Rowlingová CHLG, kterou sama založila na pomoc zranitelným dětem ve východní Evropě. Autorka v minulých letech kritizovala užívání klecových lůžek v České republice. CHLG začala nejprve pracovat v Rumunsku, pak svou činnost rozšířila i do Moldavska, Gruzie, Arménie a ČR.

 

Britské televize přinášely dnes záběry nadšených fanoušků, kteří si odnášeli první výtisky po půlnoci s tím, že si knihu ihned přečtou. První kritiky jsou však zatím zdrženlivější.

 

"Tato krátká sbírka by nebyla nijak pozoruhodná, pokud by za ní nebylo tolik jiné práce. Jsou v ní i vycpávky, aby byla dost dlouhá a potterovské fanatiky sotva uspokojí déle než půl hodiny. Ale i tak jsou tam hezká místa a celý zisk jde na charitu, což odpovídá šlechetnosti příběhů samotných," napsal The Daily Telegraph.

 

"Tyto moralistní příběhy jsou komplikované (pro ty z nás, kdo nemají znalosti o temných uměních, popletené), protože různé postavy mají nebo nemají různé síly, které mohou nebo nemusí fungovat, když na to přijde," napsal recenzent listu The Guardian. "A další poznámky Rowlingové pod čarou jen nezasvěceného čtenáře dále zmatou. Tato kniha je jen pro fanoušky a určitě je hodně potěší."Další zprávy

Ministerstvo zveřejnilo audit památkového ústavu
Divadlo Spejbla a Hurvínka hraje v pražském hotelu Pyramida
Ve věku 75 zemřel v Praze scénograf Luboš Hrůza
Originální průvodce New Yorkem vychází poprvé až po 40 letech
Štyrského Chrpy byly vydraženy za 6 milionů Kč
Ve Zlíně uvedli divadelní verzi firmu Eva tropí hlouposti
Spisovatel Jindřich Šimon Baar dostal pomník

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Pátek 1. 12. 2023 Svátek má Iva
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz