< Předchozí  ^^  Další >
Štyrského Chrpy byly vydraženy za 6 milionů Kč
30.11.08 18:55

 

Praha 30. listopadu (ČTK) - Největším lákadlem aukce obrazů, kreseb, soch a grafiky aukční galerie Kodl a aukční síně Vltavín bylo dnes odpoledne v Praze dílo Jindřicha Štyrského Chrpy (Květy ve sněhu) z roku 1927. Mnohokrát vystavovaný a publikovaný obraz se vyvolával za 5,5 milionu korun - vydražitel ho nakonec získal za šest milionů bez aukční přirážky.

 

Z děl Jindřicha Štyrského se na tuzemských aukcích zatím za nejvyšší cenu prodal obraz Krajina v oblacích, a to za 10,25 milionu korun. Toto dílo se tak dostalo na osmé místo žebříčku nejdráže prodaných děl na českých aukcích.

 

"Celkem jsme dnes prodali umělecká díla za 30 milionů korun. Už podle toho se dá říci, že současná finanční krize nemá dopad na umění. Devadesát procent českých obrazů se totiž nepohybuje ve sféře investic, ale ve sféře zábavy, tedy sběratelství," řekl ČTK majitel aukční síně Martin Kodl. S aukcí byl spokojen, jeho firma prodala tři čtvrtiny všech nabízených děl.

 

"Všechna drahá díla se vydražila," uvedl Kodl. Upozornil, že majitele změnily, pokaždé za částku 1,7 milionu korun, například olej na plátně Krajina s hradní zříceninou od Adolfa Kosárka i obraz Františka Foltýna Odpolední siesta, jejichž vyvolávací cena začínala na 1,5 milionu korun.

 

Velký zájem byl podle Kodla i o Zátiší s pohárem a hroznem vína Emila Filly, jehož vyvolávací cena 700.000 nakonec vzrostla dvojnásobně, či o obraz Jiřího Trnky Zimní večer. Jeho cena začínala na 180.000 korunách a vydražitel ho získal za půl milionu.

 

Štyrského Chrpy pocházejí ze sbírky zakladatele Odeonu Jana Fromka, který jej koupil přímo v autorově ateliéru. Umělec obraz namaloval v roce 1927, kdy s Toyen pobývali v Paříži.Další zprávy

Originální průvodce New Yorkem vychází poprvé až po 40 letech
Ve Zlíně uvedli divadelní verzi firmu Eva tropí hlouposti
Spisovatel Jindřich Šimon Baar dostal pomník
Zemřel dánský architekt Jörn Utzon - autor opery v Sydney
Donatellův David se po restaurování vrátil do florentského muzea
V Moskvě začal veletrh intelektuální literatury
Technické muzeum představilo rekonstruovaný historický letoun

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Neděle 21. 4. 2024 Svátek má Alexandra
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz