< Předchozí  ^^  Další >

[Informace] [Recenze] [Komentáře] [Obsazení]
Co říkají pomeranče, co říkají Geisslers?
14.12.15 09:13

Geisslers Hoffcomedianten navazují na tradici inscenování barokních divadelních her. Láska ke třem pomerančům, původní hra Carla Gozziho z roku 1761, byla přeložena pro potřeby souboru Kateřinou Bohadlovou, kolektivně upravena a zrežírována Petrem Haškem. Představení, po vzoru lidového divadla, začíná zdánlivě civilní etudou a uvedením souboru. Samotnou inscenaci tvůrci rozčlenili do tří pohádkových dějství, která jsou uvedena a prokládána prologem, děkovnými proslovy, komentáři a hádkami dvou čarodějů – vypravěčů, písněmi a tancem. Soubor, ve spolupráci s Otakarem Faifrem, scénář upravil a obohatil o aktualizační prvky - mobilní telefon, podomní prodej nožů nebo současné populární písně.

 

Scénografky Jitka Nejedlá a Kristýna Šrolová jednoduše a efektně zaplnily prostor papírovými krabicemi od banánů s otevřeným dnem, ze kterých herci v dokonalé souhře staví hrad, interiér pokoje nebo kuchyně, brány, výtah, loď, skateboard i s ubíhající krajinou, herní automaty, ale také batohy, televize, poprsí pekařky Zuzany, dokonce i záblesky vzpomínek. Scénické obrazy doplňuje projekce, většinou funkčně a podpůrně. Kromě krabic se na scéně objevuje velké množství zeleniny a ovoce, banánové zbraně, pórkoví strážci na hradbách, citronová kletba a pomeranče jako objekt chorobné touhy. Jednotné, barokem inspirované kostýmy, jsou v barvách bílé, šedé a černé s červenými detaily, což umožňuje vyniknutí výrazně barevného ovoce a zeleniny. Jejich jednoduchost souzní s celkovým výtvarným pojetím inscenace.

 

Pro Geisslers Hoffcomedianten je nápaditá scénografie typická, stejně jako brilantní herecké výkony. Velké množství postav ztvárňuje sedm herců, kteří, ač se kostýmně nemění, plynule přecházejí z role do role. Stylizované herectví působí komicky, ale ne afektovaně, Geisslers postavy nepsychologizují, odkazují se k pohádkovým typům, které obohacují o současné rysy, například chudý sluha - prodavač nožů jako self-made man, nebo princ jako mutující pubescent.

 

Láska ke třem pomerančům plyne s lehkostí, s komickým nadhledem, v poetice ve které si najdou své jak děti, tak dospělí. Forma je do detailu propracovaná a působivá, ale převažuje nad obsahem. Geisslers Hoffcomedianten předvádějí své nejlepší výkony, místy narážejí na neduhy naší společnosti, extremizují dnešní fenomény, ale nepředávají divákům žádné zásadní sdělení, téma, o kterém by se mělo diskutovat, aktuální situaci, na kterou by se mělo upozornit. Jedná se spíše o obdivuhodnou podívanou než k přemýšlení vyzývající reflexi nebo postoj k dění, jevu, osobě. I přesto je ale zhlédnutí jakékoli inscenace tohoto souboru, tuto nevyjímaje, velkou radostí.

 autor: idudov


Další zprávy

Recenze: Osiřelý západ (Divadlo Petra Bezruče)
Recenze: Doktor Faustus (Národní divadlo moravskoslezské)
Židovský kabaret
Jiří Havelka připravuje do Ypsilonky hru o windsurfingu
Nizozemský herec Heesters nazval Hitlera
Obnovený muzikál Dracula bude mít premiéru 5. února
Národní divadlo chystá premiéru Janáčkovy opery Věc Makropulos

Nejčtenější


Pro přidání do oblíbených se musíš přihlásit

Zaregistrujte se nebo přihlaste v horní části webu.


, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Pátek 1. 7. 2022 Svátek má Jaroslava
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz