< Předchozí  ^^  Další >
Na krumlovskou točnu se vrátí Rusalka, čtyřikrát s Evou Urbanovou
17.07.06 02:12

 

České Budějovice/Český Krumlov 17. července (ČTK) - V pátek se před otáčivé hlediště v Českém Krumlově vrátí romantická opera Antonína Dvořáka Rusalka. Publikum ji na točně v zámeckém parku může vidět do 5. srpna ve 14 představeních, ve čtyřech z nich vystoupí proslulá sopranistka Eva Urbanová.

 

Loňská premiéra této inscenace měla obrovský ohlas, přírodní areál je pro Rusalku jako stvořený. "V žádném jiném divadle nemůže být měsíček na nebi hlubokém opravdový," řekl dramaturg Jihočeského divadla František Řihout. Na úspěchu má podle něj velký podíl i speciální nasvícení, díky němuž se podařilo vytvořit prostorovou iluzi reálného jezera, které zaplavuje křoviny.

 

Petr Hasal z obchodního oddělení Jihočeského divadla uvedl, že tato inscenace se zařadila mezi nejnápaditější a divácky nejoblíbenější ze všech dosavadních krumlovských Rusalek. Poprvé se tam tato opera hrála v roce 1959, pak roku 1963 a další inscenaci Rusalky vidělo krumlovské publikum v polovině 90. let.

 

"Letošní sezona má navíc v tomto titulu i další mimořádný magnet, a tím bude účast Evy Urbanové. V titulní úloze se představí návštěvníkům 23. a 26. července a jako Cizí kněžna vystoupí 21. a 25. července," upřesnil Hasal.

 

Urbanová jako Cizí kněžna hostovala v Krumlově i loni, letos navíc přidá titulní úlohu Rusalky. V této roli poprvé vystoupila loni v pražské Státní opeře v režii Zdeňka Trošky. "Jako Cizí kněžně jí diváci aplaudovali na předních operních scénách, například na jevišti Národního divadla v Praze, Metropolitní opery v New Yorku a pařížské Opery Bastille," dodal Hasal.

 

Jejím krumlovským partnerem v úloze Prince bude sólista opery Národního divadla v Praze tenorista Valentin Prolat, rodák z běloruského Minsku. Prolat před točnou vystoupí čtyřikrát. V představeních, kde Urbanová ztvární Cizí kněžnu, bude Rusalku zpívat Miroslava Veselá.

 

V režii Josefa Průdka a s dirigentem Martinem Peschíkem v klíčových rolích Prince a Vodníka uvidí diváci i další hosty, například Jevhena Šokala či Martina Gurbaía. Ze sólistů Jihočeského divadla se v titulní úloze představí střídavě Miroslava Veselá a Kateřina Hájovská. Diváci uvidí také Aleše Voráčka a Alexandra Vovka jako Prince, Romanu Strnadovou jako Cizí kněžnu, Dagmar Volfovou jako Ježibabu a další. Představí se přední sólisté baletu Jihočeského divadla.

 

Scénu navrhl Martin Hruška a kostýmy Vladimíra Fomínová, oba jako hosté. Představení začínají ve 21:30.Další zprávy

Eva Holubová si hraní v létě užije ráda a s nadšením
Divadelní přehlídky pod letní oblohou lákají publikum
Léto hereckých osobností pamatuje i na slovenské hvězdy
Opera Mozart hraje denně ve Stavovském divadle
Herečku Kateřinu Herčíkovou adrenalinové sporty nelákají
Linda Rybová je prý dobrou řidičkou, ale jezdí podle nálady
Urbanová zpívá v USA, v Praze se objeví v opeře Děvče ze Západu

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Úterý 27. 9. 2022 Svátek má Jonáš
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz