< Předchozí  ^^  Další >
Laterna magika vstupuje do 50. sezony
10.10.08 14:36

 

Praha 10. října (ČTK) - Soubor pražské Laterny magiky vstupuje do 50. sezony. K této příležitosti připravil komponované představení nazvané Cocktail 008, složené z úryvků z nejúspěšnějších inscenací posledních let.

 

"Kulaté jubileum oslavíme až 9. května příštího roku, kdy si připomeneme oficiální zahájení umělecké práce samostatného souboru," řekl před dnešním představením ČTK ředitel této scény Petr Tošovský. Připomněl obrovský úspěch Laterny magiky na světové výstavě Expo 58, který se pak přenesl na domácí půdu i do zájezdních programů.

 

V této sezoně bude podle něj v repertoáru pět inscenací, z nichž nejstarší - Kouzelný cirkus - měla premiéru v roce 1977. Počet repríz se blíží k 6000, jichž dosáhne během roku 2009. Inscenace režisérů Evalda Schorma, Jana Švankmajera a Jiřího Srnce hostovala ve většině evropských zemí, v Izraeli, USA a Kanadě.

 

Druhý největší počet repríz z projektů, které jsou stále v repertoáru, mělo představení Casanova - téměř 700. Ke třístovce spěje inscenace Graffiti, která měla premiéru před šesti lety. Byla poslední prací scénografa Josefa Svobody stojícího u zrodu této scény.

 

Největším lákadlem novinky Cocktail 008 je krátká multimediální show Code 58.08, která vznikla jako doprovodný program k výstavě Bruselský sen. "Chuť připravit kompilační představení, do kterého dáme to nejlepší, jsme měli už před mnoha lety. Vždy jsme ale narazili na problém nepříjemných obětí ve smyslu nevyhnutelné redukce podoby té či oné ukázky tím, že ji vytrhneme z kontextu, a především z celkové výtvarné podoby daného představení," vysvětlil dramaturg Václav Janeček. Upozornil, že každé z nich dosud vytvářelo zcela odlišný prostor a princip imaginace, i když žánrově a principiálně je Laterna magika stále stejná.

 

V novém představení se objevují klauni z Kouzelného cirkusu, současný tanec zastupuje část choreografie Graffiti Jiřího Bubeníčka, nechybí lyrický duet v téměř neoklasickém stylu, dvě ukázky pocházejí z představení Hádanky, které se už nehraje. Večerem provází filmový pár tanečníků, jimiž jsou Zuzana Kvačková a Pavel Knolle, kteří se na jevišti objevují i v show Code 58.08, která tvoří druhou polovinu večera.

 

"Závěrem sezony uvedeme pod názvem Extrém premiéru baletu Národního divadla v Praze (ND). Vychází to z naší spolupráce s českou první scénou i z jejího záměru využít budovu Nové scény, kde hrajeme, ve větší míře pro umělecké soubory Národního divadla," dodal Tošovský.

 

S možným sloučením obou scén, jak tomu bylo v minulosti, počítala i koncepce ředitele ND Ondřeje Černého, s níž se před lety přihlásil do výběrového řízení na tuto funkci. Podle něj by byl návrat na jeviště někdejší Nové scény důležitý především pro činohru, která potřebuje střední prostor pro 400 diváků k uvádění současné dramatiky. Mohly by se tam hrát i baletní a operní inscenace. Nájemní smlouva na Nové scéně končí Laterně magice v červnu 2009.

 

"Jednání o možnosti sloučení Národního divadla s Laternou magikou nebyla na ministerstvu kultury dosud ukončena. První plánovaný projekt, naše baletní představení na této scéně, však není na jejich výsledcích závislé," řekl dnes Černý ČTK. Předpokládá, že i kdyby nedošlo v případě Laterny magiky k žádným konkrétním změnám, převezme ji od sezony 2009/2010 zpět do svazku Národního divadla.

 

"Pokud bude v té době existovat jako samostatná organizace, budeme jednat o tom, jak se tam bude dále hrát. Myslím, že by její inscenace měly být i v budoucnu součástí repertoáru Nové scény," dodal.Další zprávy

Ceny Divadelních novin získali Němec, Sokol i Prachař
Divadlo na Jezerce uvedlo českou premiéru Války Roseových
Landa: Tajemství Zlatého draka bude o hledání duchovních hodnot
Broadway zhasnutými světly uctila památku Paula Newmana
Světovou premiéru muzikálu Carmen provázely velké ovace
Na ceny Sazky jsou nominováni Stivínová, Sokol či Radok
V Národním divadle se představila nová podoba Prodané nevěsty

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Úterý 27. 9. 2022 Svátek má Jonáš
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz