< Předchozí  ^^  Další >
Stovka lidí vyprovodila na poslední cestě Jiřinu Petrovickou
20.10.08 15:59

 

Praha 20. října (ČTK) - Členové rodiny, přátelé a známí včetně kolegů z divadelních jevišť se ve strašnickém krematoriu v Praze rozloučili s dlouholetou členkou Národního divadla v Praze Jiřinou Petrovickou, která zemřela 10. října ve věku 85 let.

 

U katafalku s rakví byly i věnce činohry a ředitele české první scény, nadace Život umělce a Herecké asociace, která umělkyni letos v září ocenila za celoživotní mistrovství v dabingu.

 

Jiřina Petrovická byla až do roku 1990 čtyři desítky let přední osobností činohry Národního divadla v Praze. Zahrála si i v několika českých filmech včetně silně tendenčních děl normalizační kinematografie, v nichž většina rolí odrážela její politickou angažovanost v komunistické straně.

 

Slova pozůstalých tlumočil Bořivoj Navrátil. "Neznala lež, závist, nenávist a zlobu. Vyznávala lásku a dobrotu srdce, milovala život v každé podobě a byla ochotna podat pomocnou ruku každému, kdo ji potřeboval," řekl o zesnulé zhruba stovce přítomných. Byli mezi nimi například Miloš Nesvadba, Josef Somr, Josef Mixa, Dalimil Klapka, Bohumil Švarc a Jiří Novotný. Přišel i někdejší ministr školství a kultury z poloviny 60. let a předseda České národní rady z let 1968 a 1969 Čestmír Císař.

 

Petrovická byla známá i jako recitátorka, což při smutečním obřadu připomněl ze záznamu v její interpretaci přednes básně Františka Hrubína Zpěv lásky k životu.Další zprávy

Mozartova Zahradnice z lásky zazněla poprvé ve Stavovském
Polská Sexmise se chystá na české divadelní jeviště
Muzikál Evita nastudovaný v Brně měl premiéru v Německu
Jiří Lábus řidičský průkaz má, ale nevyužívá
Herečka Katie Holmesová debutovala na Broadwayi
Svěrákovo a Smoljakovo České nebe má premiéru 28. října
Na brněnské přehlídce se móda prolnula s výtvarným uměním

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Středa 23. 6. 2021 Svátek má Zdeňka
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz