< Předchozí  ^^  Další >
Mozartova Zahradnice z lásky zazněla poprvé ve Stavovském
25.10.08 20:17

 

Praha 25. října (ČTK) - Poprvé v historii Národního divadla dnes diváci zhlédli Mozartovu operu La finta giardiniera. Milostná hříčka, která je v češtině nazývána Zahradnice z lásky, byla uvedena na scéně Stavovského divadla v kompletní původní italské verzi. Režie se ujala německá manželská dvojice Ursel a Karl-Ernest Herrmannovi z Německa a hudbu nastudoval budoucí šéfdirigent ND Tomáš Netopil. Moderně pojatou scénu a kostýmy připravil Karl-Ernest Herrmann.

 

Na scéně vystoupilo sedm pěvců, mimo jiné německý tenorista Jeffrey Francis v roli Dona Anchise, slovenská sopranistka Simona Houda-Šaturová jako Sandrina, Belfiora ztvárnil anglický tenorista Andrew Staples a Narda basbarytonista Adam Plachetka. Orchestr hrál v menším obsazení a doplňovalo jej cembalo, které mělo zvýraznit autentičnost provedení i měnící se atmosféry.

 

V milostné hříčce se Don Anchise zamiluje do Sandriny, ta ale miluje hraběte Belfioreho, který se má oženit s Armindou, již pro změnu miluje Don Ramiro. Služka Serpetta, po níž prahne sluha Nardo, zase miluje Dona Anchiseho. Stylově se opera pohybuje mezi obdobím baroka a rokoka, v rovině hudebnědramatické mezi operou vážnou a komickou.

 

Premiéře dnes předcházela přednáška o osudech opery a zahájení výstavy, která nabízí ukázky kopií dopisů Mozarta a jeho otce Leopolda nebo stránky ze vzácné, rukopisné partitury. Manželé Herrmannovi pro "zlatou kapličku" již před dvěma lety připravili operu La clemenza di Tito. Zahradnici z lásky inscenovali před lety v Bruselu.

 

Dílo pochází z rané Mozartovy tvorby, skladatel ji napsal v pouhých 19 letech na objednávku mnichovské karnevalové sezony v roce 1775. Jako předloha posloužilo libreto Giuseppa Petroselliniho, které rok předtím zhudebnil italský skladatel Pasquale Anfossi.

 

V repertoáru Stavovského divadla mají Mozartova díla pevné místo. V současné době uvádí také Dona Giovanniho, který zde měl roku 1787 ve světovou premiéru, Figarovu svatbu a Kouzelnou flétnu.Další zprávy

Havel zahájí v Huse na provázku roční sérii diskuzí o Česku
Stovka lidí vyprovodila na poslední cestě Jiřinu Petrovickou
Polská Sexmise se chystá na české divadelní jeviště
Muzikál Evita nastudovaný v Brně měl premiéru v Německu
Jiří Lábus řidičský průkaz má, ale nevyužívá
Herečka Katie Holmesová debutovala na Broadwayi
Svěrákovo a Smoljakovo České nebe má premiéru 28. října

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Středa 23. 6. 2021 Svátek má Zdeňka
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz