< Předchozí  ^^  Další >
Muzikály sahají po romantických námětech kvůli emocím
06.11.08 11:19

 

Praha 6. listopadu (ČTK) - Náměty muzikálů ze současnosti, jakým je například Touha Daniela Landy, jsou výjimkou. Autoři libret k muzikálům často sahají po literární klasice. Mají totiž téměř jistotu, že publikum zaujmou důvěrně známým tématem. Řekl to znalec pražské muzikálové scény Jaroslav Panenka.

 

"Diváci jsou spíše zvědaví na způsob zpracování, hudbu a choreografii, než aby se nechali oslnit nějakým novým a neznámým příběhem," uvedl Panenka. Dodal, že jako důkaz jeho slov může sloužit velký úspěch muzikálu Angelika z dílny autora hudby Michala Davida.

 

Každý autor, který se pustí do muzikálu, si podle Panenky musí uvědomit, že jako žánr má muzikál poměrně omezené možnosti v tom vyprávět velké příběhy a složité dějové konstrukce. Přednost muzikálů vidí ve zprostředkování emocí díky hudbě, tanečním a pěveckým číslům. Sáhnout po známém literárním námětu proto dává větší komerční jistotu, míní Panenka. Zejména historické náměty umožňují pohrát si s kostýmy a se scénou.

 

Například Divadlo Kalich má stále úspěch s muzikálem Janka Ledeckého Hamlet, který v roce 1999 provoz divadla zahajoval. Hamlet se loni v říjnu úspěšně představil i jihokorejskému publiku. V Soulu se stal druhým nejprodávanějším muzikálem po Lvím králi.

 

Za vydařený pokus převést do muzikálové podoby klasické literární dílo považuje Panenka také Landova Krysaře. Za klasiku i v mezinárodním měřítku se dnes označuje muzikál Jesus Christ Superstar britských autorů Andrewa Lloyda Webbera (hudba) a Tima Riceho (libreto), který osobitě vychází z Bible. Autoři Claude-Michel Schönberg a Alan Boublil zase sáhli po klasickém románu Viktora Huga Bídníci. Muzikál Les Miserábles byl v roce 1992 uveden ve Vinohradském divadle v Praze a s úspěchem v něm vystoupily popové hvězdy Helena Vondráčková, Karel Černoch, Petra Janů a další.

 

Oblíbenými náměty pro tvůrce muzikálů jsou romantické romány Alexandra Dumase. Tři mušketýři s libretem Lou Fanánka Hagena a hudbou Michala Davida spolehlivě plnili Divadlo Broadway. Někdy autoři sáhnou i k netradičním námětům. Muzikál 451 stupňů Fahrenheita na motivy novely Ray Bradburyho s hudbou Jiřího Bareše a libretem Pavla Vrby uvedlo ve světové premiéře v roce 1994 Hudební divadlo Karlín. Humoristický román Sue Townsendové Tajný deník Adriana Molea ve věku 13 a 3/4 v současné době jako muzikál nabízí Středočeské divadlo Kladno.

 

Známý literární námět však automaticky nepřináší divácký úspěch. Jedním z propadáků se například stala Babička na motivy nejznámější knihy Boženy Němcové, kterou do muzikálové podoby převedli textařka Hana Postránecká a skladatel Richard Pachman. "Babička je příkladem nevypočitatelnosti muzikálové scény, kde se nedá úspěch automaticky zaručit. I když to popírá fakt, že lidé rádi chodí na známé náměty," podotkl Panenka.

 

S nesrovnatelně větším úspěchem se setkaly muzikály Karla Svobody vycházející z knižních námětů - Drákula a Hrabě Monte Christo. Michal Pavlíček pro Divadlo Ta Fantastika zpracoval Obraz Doriana Graye, román Oscara Wildea z roku 1891.

 

Muzikálového zpracování se dočkal i Haškův Švejk, v těchto dnech ho uvede na scénu pražské divadlo Hybernia, autorem libreta i režisérem je Václav Postránecký. Autorem písní je skladatel a akordeonista Kája Mařík.Další zprávy

Muzikál Fantom Opery přesouvá svá představení na neurčito
Jane Fondová se po 40 letech vrací na Broadway
Havel zahájí v Huse na provázku roční sérii diskuzí o Česku
Mozartova Zahradnice z lásky zazněla poprvé ve Stavovském
Stovka lidí vyprovodila na poslední cestě Jiřinu Petrovickou
Polská Sexmise se chystá na české divadelní jeviště
Muzikál Evita nastudovaný v Brně měl premiéru v Německu

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Sobota 8. 5. 2021 Svátek má Státní svátek
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz