< Předchozí  ^^  Další >
Národní divadlo otevřelo naučnou stezku pro nevidomé
19.11.08 15:08

 

Praha 19. listopadu (ČTK) - Historickou exkurzi v prostorách Národního divadla si mohou ode dneška vychutnat také nevidomí návštěvníci. Umožní jim to speciální hmatová výstava představující významné české osobnosti, které se na vzniku "zlaté kapličky" podílely.

 

Naučná stezka Zakladatelé a tvůrci Národního divadla dává nevidomým možnost osahat si busty dvaceti významných kulturních postav české historie. Jsou zde architekti budovy divadla, malíři, sochaři, ale také herci a tanečníci. Nechybí pěvkyně Ema Destinová, spisovatel Karel Čapek nebo autor slavné opony Vojtěch Hynais. Busty jsou technicky zajištěny proti pádu a opatřeny popisky v Braillově písmu. Z nich se nevidomí návštěvníci dozvědí jméno autora sochy i osobnosti, kterou představuje.

 

"Vítáme každou iniciativu, která přispěje k rozvoji poznání u zrakově postižených," řekl prezident Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých České republiky Josef Stiborský. Prohlídku povede zaměstnankyně ND vyškolená pro práci s nevidomými. Každý návštěvník navíc dostane CD s namluvenými medailony jednotlivých osobností.

 

Stezka začíná ve sklepení budovy, kde jsou uloženy základní kameny. Pokračuje přes šatnu s bustami architektů Josefa Zítka a Josefa Schulze až do vstupní haly. Zde se nachází největší množství soch.

 

Projekt spuštěný v rámci oslav 125 let od opětovného otevření scény po ničivém požáru z roku 1881 vznikl ve spolupráci Národního divadla a organizace SONS, která poskytuje služby zrakově postiženým. Finance poskytly Klub mecenášů triga a Lions Club. Patronkou stezky je hraběnka Mathilda Nostitzová. Prohlídky jsou organizovány dvakrát měsíčně pro přibližně desetičlenné skupiny.

 

Česká první scéna připravila ke 125. výročí svého znovuotevření bohatý program. V úterý odhalil ministr kultury Václav Jehlička rekonstruované sousoší trig na střeše budovy. Úterní program vyvrcholil večerním představením opery Prodaná nevěsta. Celé oslavy skončí ve čtvrtek křtem komiksu o založení Národního divadla autorů Dany Flídrové a Jiřího Votruby.Další zprávy

Bratislavské Divadlo Aréna připravuje hru o komunismu
Národní divadlo v Praze oslavuje 125. výročí znovuotevření
Jiřina Jirásková vrátila na jeviště
Lucie Bílá zazpívá na bratislavském festivalu flamenco
Michal Horáček představí písňový text Kudykam ve Státní opeře
Muzikál Fantom Opery přesouvá svá představení na neurčito
Muzikály sahají po romantických námětech kvůli emocím

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Středa 6. 7. 2022 Svátek má Státní svátek
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz