< Předchozí  ^^  Další >
Brněnské ND poprvé uvedlo Landovo Tajemství Zlatého draka
21.11.08 19:37

 

Brno 21. listopadu (ČTK) - Národní divadlo (ND) Brno dnes premiérovému publiku představilo hudební drama Tajemství Zlatého draka, o kterém se kvůli autorskému, hudebnímu a hereckému vkladu zpěváka Daniela Landy ve městě hojně diskutovalo skoro s ročním předstihem. Podrobnosti o inscenaci byly dosud v souladu s jejím názvem zahaleny tajemstvím, autoři slibovali detektivní zápletku, celospolečenský přesah textu a obrat hlavního hrdiny k vyšším duchovním hodnotám. Inspirovali se prý hermetickou filozofií a dílem Carla Gustava Junga.

 

Před představením u divadla protestovali kvůli Landovi tři lidé. Na jejich transparentu bylo napsáno, že na hysterického nacionalistu a rasistu Landu se do ND mohou přijít podívat jen prasata, a oni se prý na ně přišli podívat. Mezi protestujícími byl například mladý divadelní režisér Robin Kvapil.

 

Představení patří k nejvýpravnějším v dějinách brněnského ND. Velkorysou výpravu navrhl šéf scény Daniel Dvořák. Herecký soubor režíroval Zdeněk Plachý, jenž je spolu s Landou a Jiřím Šimáčkem také autorem scénáře. V představení zní Landovy písně.

 

Známý zpěvák, jemuž někteří lidé nemohou zapomenout minulost skinheadského idolu, v Tajemství Zlatého draka vystupuje v jedné z klíčových úloh. Proti jeho hostování na prknech Národního divadla Brno neúspěšně protestovala část kulturní obce. Naopak široké publikum Landa velmi zaujal, v předprodejích si už lidé rozebrali rekordní počet lístků. Divadlo hru uvádí někdy i dvakrát denně. Lze předpokládat, že ať už bude kritický ohlas jakýkoliv, v hledišti bude stále plno. Od příštího roku však bude mít vytížený Landa alternaci.

 

V hlavních rolích představení účinkují Petr Halberstadt a Klára Apolenářová. Halberstadt hraje detektiva, jenž je přivolán k objasnění vraždy. Při vyšetřování se dostane na stopu společenství Zlatý drak. Objasňování zločinu má mít podle tvůrců hlubší pointu. Hrdinu postupně přivádí k tomu, aby si kladl filozofické otázky, na které složitě hledá odpovědi, a tím prodělává vnitřní přeměnu. Průvodcem detektiva je metafyzická postava ztvárněná Landou.

 

"V první řadě jde o to diváka pobavit a přimět jej k tomu, aby si kladl otázky jako hlavní postava a sám si na ně hledal i odpověď," řekl o představení Landa. Dodal, že některé z otázek mohou směřovat i k národnímu uvědomění.

 

Ačkoliv Landa vystudoval herectví, této profesi se věnuje jen sporadicky, většinou ve vlastních produkcích. Letos už má za sebou úspěšné koncertní turné a premiéru muzikálu Touha. Na příští rok připravuje nové album.Další zprávy

Spacey dostal cenu za oživení londýnského divadla Old Vic
Bratislavské Divadlo Aréna připravuje hru o komunismu
Národní divadlo otevřelo naučnou stezku pro nevidomé
Národní divadlo v Praze oslavuje 125. výročí znovuotevření
Jiřina Jirásková vrátila na jeviště
Lucie Bílá zazpívá na bratislavském festivalu flamenco
Michal Horáček představí písňový text Kudykam ve Státní opeře

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Středa 6. 7. 2022 Svátek má Státní svátek
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz