< Předchozí  ^^  Další >
Národní divadlo chystá premiéru Janáčkovy opery Věc Makropulos
02.12.08 14:45

 

Praha 2. prosince (ČTK) - Pražské Národní divadlo si připomene letošní 80. výročí úmrtí významného skladatele 20. století Leoše Janáčka novým nastudováním opery Věc Makropulos. Premiéra se uskuteční těsně před vánočními svátky 18. prosince, sdělila ČTK mluvčí opery ND Silvie Marková. Příznivci opery se mohou také těšit na Janáčkovu Moravskou lidovou poezii v písních a písňové cykly Janáčkových současníků Maxe Broda, Pavla Haase a Albana Berga. Po svátečním čase 28. prosince je v ND přednesou mezzosopranistka Dagmar Pecková a barytonista Ivan Kusnjer v klavírním doprovodu Vojtěcha Spurného.

 

Operu Věc Makropulos hudebně nastuduje mladý český dirigent Tomáš Hanus, který ji již řídil v pařížském divadle Opera Bastille. Režii zpracoval jeden z nejvyhledávanějších operních režisérů současnosti Američan Christopher Alden. Titul na námět stejnojmenné hry Karla Čapka je koprodukčním projektem opery ND a Anglické národní opery.

 

"Janáčkova Věc Makropulos nás konfrontuje s nekompromisně ubíhajícím časem lidských životů, dává nám mnoho impulsů k zamyšlení nad lidskou existencí," uvedl v tiskovém prohlášení šéf opery Národního divadla Jiří Heřman. Věc Makropulos bude uvedena na scéně Národního divadla pouze šestkrát; poslední představení se uskuteční 21. února.

 

Hlavní part zpěvačky Emilie Marty - Eliny Makropulos byla svěřena mladé německé pěvkyni Gun-Brit Barkminové a v roli Alberta Gregora se představí italský tenorista Gianluca Zampieri. K premiéře se připravují i doprovodné akce, například tuto středu odpoledne bude v provozní budově Národního divadla promítnuta televizní inscenace L. Janáček - Věc Makropulos z roku 1966 v režii velikána operní režie Václava Kašlíka.

 

O týden později 9. prosince se zde uskuteční veřejná debata s inscenátory a sólisty. Přednáška znalce Janáčkova díla Jiřího Zahrádky se bude pořádat 16. prosince v historické budově Národního divadla.Další zprávy

Obnovený muzikál Dracula bude mít premiéru 5. února
Spacey dostal cenu za oživení londýnského divadla Old Vic
Brněnské ND poprvé uvedlo Landovo Tajemství Zlatého draka
Bratislavské Divadlo Aréna připravuje hru o komunismu
Národní divadlo otevřelo naučnou stezku pro nevidomé
Národní divadlo v Praze oslavuje 125. výročí znovuotevření
Jiřina Jirásková vrátila na jeviště

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Pátek 1. 12. 2023 Svátek má Iva
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz