< Předchozí  ^^  Další >
Jiří Havelka připravuje do Ypsilonky hru o windsurfingu
05.12.08 12:18

 

Praha 5. prosince (ČTK) - Režisér a autor Jiří Havelka, známý ze svých projektů ze studia pražského Studia Ypsilon, pokračuje v hledání nových forem kolektivní improvizace. Novým počinem je představení nazvané "Kam vítr tam pláž" (s vypuštěnou čárkou uprostřed), jehož premiéry se uskuteční 12. a 14. prosince na velké scéně.

 

"Diváci se dostanou doprostřed surfařské komunity, mezi lidi, kteří poněkud jiným způsobem vnímají životní rytmus," řekl Havelka na dnešní tiskové konferenci v Praze. Prozradil, že mnoho slov a věcí je na jevišti zbytečných, a proto se pokusil prozkoumat možnosti rytmu představení a zjistit, jak vzniká v hledišti pocit nudy. I proto zní podtitul inscenace Divadlo, kde se nic nestane. Surfařské minimum pro začátečníky.

 

"Windsurfing pochopitelně chápeme v metaforické rovině," dodal Havelka, který pro základ hereckého souboru zvolil především ty, s nimiž spolupracoval například na inscenacích 1203 a Drama v kostce. Na jevišti se objeví Petr Vršek, Daniel Šváb, Barbora Popelková, Petr Vančura, Andrej Polák, Markéta Richterová a Vendula Štíchová.

 

V inscenaci se podle něj nebude příliš mluvit, scénář má prý jednu stranu. Havelka vyšel z toho, že windsurfaři často čekají na vítr - a takové jakési beckettovské "čekání na vítr" by to prý mělo být.

 

Havelka je držitelem ceny Alfréda Radoka v kategorii Talent roku a patří ke kmenovým režisérům Studia Ypsilon. Působí i v Divadle Vosto5.

 

Novinkou malého jeviště studia Studia Ypsilon bude projekt nazvaný Meeting point, jehož autorem je student alternativní větve Divadelní fakulty (DAMU) Braňo Holiček. Herci Barbora Vyskočilová, Martin Bohadlo a Jakub Slach se v něm poprvé objeví na premiérovém večeru 7. prosince.

 

"Základem představení jsou improvizace na určitá témata. Tím hlavním je 15 vteřin, které mohou nasměrovat život člověka úplně někam jinam. Například, když ráno nestihne metro," uvedl Holiček. Do Ypsilonky se dostal prostřednictvím svého profesora Jana Schmida, předtím studoval herectví na konzervatoři. Své aktivity tu chce uplatnit v rámci nového projektu Ypsilonka na druhou. Ve spolupráci s DAMU má rozvíjet činnost studia a dávat příležitost mladým lidem, kteří k prezentaci na jevišti školní scény Disk ještě nedorostli.

 

"Studio Ypsilon dále v jubilejní čtyřicáté sezoně uvede inscenaci uměleckého šéfa Jana Schmida a dramaturga Jaroslava Etlíka inspirovanou Faustem a autorský projekt Arnošta Goldflama," řekla mluvčí této scény Ilona Smejkalová.Další zprávy

Židovský kabaret
Nizozemský herec Heesters nazval Hitlera
Obnovený muzikál Dracula bude mít premiéru 5. února
Národní divadlo chystá premiéru Janáčkovy opery Věc Makropulos
Spacey dostal cenu za oživení londýnského divadla Old Vic
Brněnské ND poprvé uvedlo Landovo Tajemství Zlatého draka
Bratislavské Divadlo Aréna připravuje hru o komunismu

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Pátek 1. 12. 2023 Svátek má Iva
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz