< Předchozí  ^^  Další >
Bratislavské Divadlo Aréna připravuje hru o komunismu
20.11.08 21:08

 

Bratislava 20. listopadu (ČTK) - Bratislavské Divadlo Aréna připravuje hru Komunizmus, kterou chce především mladým lidem přiblížit atmosféru režimu, jenž v někdejším Československu padl před 19 lety. Hra, na níž se vedle autora námětu a herce Juraje Kukury podílel i dramatik Viliam Klimáček, vychází ze skutečného příběhu rodiny, kterou tehdejší režim poznamenal. Hra bude mít premiéru příští pátek.

 

"Je to o rodině bratislavského intelektuála, který musí opustit své místo vedoucího a pracuje ve skladu. Rodina postupně zjišťuje, že je odposlouchávaná, otec jde k výslechu na Státní bezpečnost - a tam se dozvídáme překvapivá odhalení o nás všech," řekl dnes novinářům dramatik Klimáček, který už pro Arénu napsal hru o posledním prezidentovi socialistického Československa Gustávu Husákovi.

 

Podle Klimáčka jeho nová hra není o socialismu, ale o tom, jaký vliv měl tento režim na lidi.

 

"Právě prostřednictvím vztahů a běžného života té rodiny, která dospěje až do stavu určité destrukce, se o dané době dozvíme velmi mnoho," řekla představitelka jedné z hlavních rolí Zdena Studenková. "Protože, když někomu jen vyprávíte o nějakém systému, nikdy si to neuvědomí tak, jako když se vás to osobně dotkne," dodala herečka.

 

Nepříjemné zkušenosti s bývalým režimem má i šéf divadla Kukura. Když v 80. letech natáčel legálně v Mnichově film Via Mala, československé úřady mu neprodloužily výjezdní povolení. V té době mu umírala matka, ale on se nemohl do vlasti vrátit.

 

Inspiraci pro nynější hru ovšem Kukura nenašel ve svém životě, ale v německých novinách: "Ten příběh mě zaujal, protože byl tak čítankový, absurdní, tragický," poznamenal herec, který se na scéně objeví jako otec rodiny.

 

Vzhledem k tomu, že komunistický režim padl v Československu už téměř před dvěma desítkami let, dnešní mladí lidé ho znají jen z vyprávění nebo z filmů. Vedení divadla proto doufá, že nynější mládež by mohla hra Komunizmus upoutat. "Je důležité, aby to nikdo nemohl romantizovat, idealizovat, aby se to už nikdy neopakovalo, aby mladí lidé neprožili své mládí za takových okolností jako my," zdůraznil Kukura.

 

"My jsme to nezažili. Až prostřednictvím hry zjišťuji, jaké to je, žít ve strachu," přiznal herec Ľubomír Bukový, který v Komunizmu hraje syna.

 

I když má hra o komunismu tragické ladění, má diváky i rozesmát: "Není vyloučené, že se celé první dějství budete dobře bavit," vzkázal Klimáček divákům.Další zprávy

Brněnské ND poprvé uvedlo Landovo Tajemství Zlatého draka
Národní divadlo otevřelo naučnou stezku pro nevidomé
Národní divadlo v Praze oslavuje 125. výročí znovuotevření
Jiřina Jirásková vrátila na jeviště
Lucie Bílá zazpívá na bratislavském festivalu flamenco
Michal Horáček představí písňový text Kudykam ve Státní opeře
Muzikál Fantom Opery přesouvá svá představení na neurčito

Nejčtenější


Pro přidání do oblíbených se musíš přihlásit

Zaregistrujte se nebo přihlaste v horní části webu.


, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Úterý 16. 8. 2022 Svátek má Jáchym
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz