< Předchozí  ^^  Další >
S Jiřím Macháčkem nejen o filmu "Nestyda"
09.10.08 11:05

Herce Jiřího Macháčka jsme odchytili po novinářské projekce novinky "Nestyda"

 

 

Právě jsme viděli nový snímek „Nestyda“, na kterém jste se podílel nejen jako představitel hlavního hrdiny, ale i jako spoluscénárista. Jak tato scénáristická spolupráce s Janem Hřebejkem vypadala?

 

 

Můj přínos spočíval především ve vršení různých nápadů. To znamená, že jsme se s Honzou Hřebejkem sešli a povídali si o variantách, které nás k nějaké scéně napadly. Inspirací byly hlavně příběhy našich kamarádů a kamarádek, kteří jsou zhruba ve věku filmových postav a jsou jim třeba i něčím podobní. Podle toho vznikaly další a další verze, se kterými se pak dále pracovalo.

 

 

A jste jako spoluscénárista a herec s „Nestydou“ spokojený?

 

 

Musím říct, že ano. Dobře se mi na něm pracovalo a výsledek se mi moc líbí.

 

 

Postava Oskara je poměrně specifická. Našel jste se v ní snadněji než třeba v předchozích rolích ve filmech „Medvídek“, „Vratné lahve“, „Horem Pádem“, apod.?

 

 

Já se v rolích nehledám. Spíše se snažím skrze svoje pocity najít cestu k charakteru, který mám představovat. I kdyby to byl vrah malých dětí, je mou povinností s ním nějakým způsobem souznít. To je zkrátka ta herecká práce, kterou je pokaždé třeba udělat.

 

 

A hrál jste někdy nějakou postavu, která by byla vašemu skutečnému charakteru nejblíže?

 

 

Těžko říct, jaký je můj skutečný charakter, to by byla spíš otázka pro mého psychologa. Ale k žádnému faráři nechodím, psychologa nemám, tak se to špatně odhaduje.

 

 

Ani jste se nikdy necítil s nějakou svou rolí vnitřně sladěnější, než je tomu obvykle?

 

 

Já mám vždycky nejradši tu roli, na které právě pracuji, a to, jaký jsem já, nebo jaký je můj vlastní charakter, s tím příliš nesouvisí.

 

 

Jedna z věcí, která filmového Oskara dožene do poměrně bizarních situací, je zřejmě i pocit stereotypu v manželství. Jaký je váš recept na „okysličení“ vztahu?

 

 

Myslím, že jedna z dobrých cest je trávit hodně času pohromadě. Brát ženu, nebo přítelkyni na golf, na hon, a podobně. Ale největší „okysličení“ spočívá v dětech. Když už by totiž třeba nefungoval vztah mezi dvěma lidmi jako partnery, může, nebo spíše musí začít fungovat vztah rodič-dítě. Pak už není potřeba žádných dalších receptů – to už je samo o sobě dost velký „kyslík“.

 

 

Váš Oskar má pěkných pár obsesí, máte taky něco takového?

 

 

(smích) Toho by bylo… celý dlouhý seznam, necháme to na příště.

 

 

Dobře…a co erotické scény? V „Nestydovi“ se objevujete v několika choulostivějších obnažených momentech, připravoval jste se na ně nějak extra?

 

 

Ano, musel jsem přibrat šest kilo. To šlo ještě celkem snadno, ale bude se mi jich asi zbavovat o něco hůř.

 

 

Oskar je i učitelem tělocviku – jaký jste byl student?

 

 

Myslím, že normální. Samozřejmě jsem chodil za školu, tak jako většina normálních lidí, ale že bych třeba utíkal z tělocviku, to ne. To byl pro mne jeden z občerstvujících předmětů.

 

 

Není žádnou novinkou, že i muži někdy pláčou, Vaše postava se v „Nestydovi“ rozpláče u filmu „Nezralé maliny“. Který snímek rozpláče vás?

 

 

Nemám přímo nějaký konkrétní snímek, který by vždycky zabral, ale právě ta situace s „Nezralými malinami“ se dostala do filmu na základě mého skutečného zážitku. Akorát jsem neměl doma milenku, která by ráda ještě něco podnikla (smích). Byl jsem prostě jednou dopoledne sám doma, pustil jsem si televizi, a běžely právě „Nezralé maliny“. Nevím, proč, ale v jednom okamžiku mne to všechno nějak dojalo a uronil jsem slzu – až jsem se sám překvapil. Tak jsem si nakonec řekl, proč to nepoužít i do filmu.

 

 

Je pro vás víc herectví, nebo muzika?

 

 

Tak to je jedna asi ze tří otázek, na kterou už vůbec nevím, co bych odpověděl, abych se neopakoval, takže se mne na ní snad radši ani neptejte...:)

 

 

Platí, vraťme se tedy k „Nestydovi“. Hudba v tomto filmu hraje poměrně velkou roli, nenapadlo vás použít i něco z tvorby Mig21?

 

 

Vůbec ne, myslím, že by to byl i nesmysl, protože tady nehraju leadera kapely Mig21, ale Oskara. Ztratili bychom tak uvěřitelnost mojí postavy, a to by byla škoda. Navíc hudba, která ve filmu je, funguje velmi dobře, tak proč to měnit.

 

 

Nelákalo Vás někdy zkusit si napsat filmovou hudbu?

 

 

My už jsme v podstatě jednu filmovou hudbu napsali pro film Tomáš Vorla „Skřítek“, kde se použily úryvky našich písniček bez zpěvu. Ale Tomáš Polák, který skládá hudbu pro Mig21 dělá i hudbu do filmů, takže to svým způsobem už probíhá.

 

 

Tak ještě poslední otázka - co je nového v kapele, čemu se momentálně věnujete?

 

 

Teď se chystáme na velké ekologické turné. Začínáme v Jablonci a končíme v listopadu v Lucerně za doprovodu 30členného, převážně dechového orchestru.

 

 

Držíme palce a děkujeme za rozhovor!


autor: Tma

Další zprávy

Na Southforku budou v listopadu slavit 30. výročí Dallasu
V Česku vyjde příští rok další kniha z Clarkovy série Merde
Největší žijící sexbombou je podle Esquire Halle Berryová
Letošní hudební veletrh Muzika nabízí více vystavovatelů než loni
Iluzionista Blaine visel 60 hodin hlavou dolů
Producenti Pohotovosti věří v návrat Clooneyho
Paltrowová nepotřebuje osobního kuchaře

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Středa 23. 6. 2021 Svátek má Zdeňka
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz