< Předchozí  ^^  Další >
Žvýkání může pomoci k prevenci autonehod
17.10.08 16:29

 

Praha 17. října (ČTK) - Žvýkání žvýkačky může přispět k prevenci automobilových nehod. Během žvýkání se totiž lépe okysličuje mozek, což vede k lepšímu soustředění. To je důležité zejména u řidičů. Vyplývá to z výsledků projektu, které dnes zveřejnilo Centrum pro výzkum žvýkání. Žvýkání také přispívá k péči o zuby, uklidnění psychiky, zahnání pocitu hladu nebo k omezení kouření.

 

Zatímco dříve bylo žvýkání považováno za společensky nevhodné, dnes je běžnou součástí života. Uvádějí to dvě třetiny respondentů výzkumu agentury STEM. Co je na žvýkání tak přitažlivé? Hlavní důvody jsou dva. Téměř polovina dotázaných se shoduje v tom, že žvýkání je zdravé. Třetina používá žvýkačky k osvěžení dechu. Nejčastěji žvýkají zástupci mladé generace.

 

"Doba se mění a lidé s ní, a tak i se žvýkáním ve společenských vztazích to může být dnes poněkud jinak," říká odborník na etiketu Václav Soldát. To potvrzují i další čísla z průzkumu - jednoznačně nejsilnějším dělícím kritériem v tom, zda někdo žvýká, nebo ne, je věk. Z generace od 18 do 29 let žvýká přes 90 procent lidí, mezi lidmi staršími 60 let necelá třetina.

 

I když se společnost na žvýkačky dívá o poznání lépe než před 20 lety, stále jsou situace, kdy je žvýkání zcela nevhodné. Patří sem zejména pohřby, televizní interview, návštěvy divadel či vernisáží. Žvýkání je naopak přípustné při práci, v kině nebo při sledování sportovního utkání.

 

"Žvýkání v průběhu dne je prospěšné. Osvěží vám dech, čímž zlepšuje vaši společenskou image. Obecně však platí, že vás při něm nesmí nikdo vidět," radí Soldát. Žvýkat bychom proto měli se zavřenými ústy, bez nelibých zvuků. Po rozbalení žvýkačky je dobré uschovat si obal, do kterého ji lze později schovat. Důležitá je odpovědnost vůči okolí. Žvýkačka po použití patří do koše, nikoli na zem.Další zprávy

Letošní výstava Home Cinema bude ve znamení Blu-ray
Na Southforku budou v listopadu slavit 30. výročí Dallasu
S Jiřím Macháčkem nejen o filmu
V Česku vyjde příští rok další kniha z Clarkovy série Merde
Největší žijící sexbombou je podle Esquire Halle Berryová
Letošní hudební veletrh Muzika nabízí více vystavovatelů než loni
Iluzionista Blaine visel 60 hodin hlavou dolů

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Pátek 1. 7. 2022 Svátek má Jaroslava
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz