< Předchozí  ^^  Další >
Pražský fotograf Tomáš Bican má rád změnu
16.11.08 11:14

Kdy jsi v sobě objevil geny pro fotografii??

 

 

Fotografoval jsem už odmalička s fotoaparáty mých rodičů. Po gymnáziu se mi nechtělo do armády, tak jsem se přihlásil na Pražskou fotografickou školu. Asi v této době jsem si uvědomil, že fotografie je to, čemu bych se chtěl v budoucnu věnovat.

 

 

Jak se dnes daří fotografickému řemeslu??

 

 

Záleží asi na tom, jak je kdo šikovný a hlavně průbojný při shánění zakázek. Já se tomuto zatím úspěšně vyhýbám, jelikož mě už vice než 10 let živí prodej fotografií na Karlově mostě. Nijak se tím moc nechlubím, ale je to pro mne obživa, stejně jako pro některé kolegy produktová fotografie či dokumentace různých firemních akcí či rautů. Prodejem suvenýrových fotografií si financuji vlastní tvorbu. V Čechách bohužel zatím trh s fotografií nefunguje, takže alespoň využívám toho, že je Praha stále populární turistickou destinací.

 

 

Fotografuješ Prahu industriální i klasickou, krajinu, dokument.... Tvůj záběr je široký. Jaké fotografii se věnuješ nejraději a plánuješ se v budoucnu vyprofilovat??

 

 

Posledních deset let jsem se věnoval především fotografii urbanizované krajiny a to jak v klasickém tak i panoramatickém formátu. U panoramatu bych rád ještě nějaký čas zůstal než vyčerpám všechny nápady a postupy, který tento formát nabízí. Už teď ale cítím, že se začínám opakovat, takže pravděpodobně brzy nadejde čas, kdy panoramatický Noblex poputuje do bazaru. Nejsou mi sympatičtí fotografové, kteří se drží celý život jednoho tématu a stylu a vycucávají z něho co se dá. Mám rád změnu. Právě teď mě začal hodně zajímat čtvercový formát. Pořídil jsem si Hasselblada, tak snad zas budu mít na pár let o zábavu postaráno. Rád bych zkusil experimentální a modní fotografii.

 

 

V pražské Kávovarně jsi vystavoval kouzelné panoramatické Maroko. Kdy je to foceno a v jakých lokalitách??

 

 

V Maroku jsme byli v červnu 2007. Fotografoval jsem především v městech Fés, Marrakesh a Essaouira. Většina fotek vznikla v ulicích medín, jakýchsi historických částí marockých měst. Nejvíce snímků z výstavy bylo z Essaouiry. Mám rád atmosféru přístavních měst a na fotografiích je to asi znát.

 

 

Která je tvá vlastní nejmilejší - fotografie favoritka??

 

 

Nejvíce si cením asi panoramatu, snímaného z magistrály, jsou tam stopy v čerstvě napadaném sněhu mezi dvěma přechody pro chodce. Tuto fotografii jsem též použil na plakát a pozvánku na loňskou výstavu ”Město” v Galerii Václava Špály.

 

 

Co považuješ za svůj největší úspěch??

 

 

Asi že jsem se vůbec narodil. Ale vážně: jsem rád, že jsem loni dotáhl velkou bilanční výstavu ve Špálovce a tím definitivně ukončil jednu tvůrčí etapu. Umožnilo mi to odříznout se od minulosti a motivovat k nové tvorbě.

 

 

Kde aktuálně vystavuješ??

 

 

Právě skončila výstava Varánasí v Kávovarně. Na konec příštího roku mám domluvenou velkou výstavu v Českém centru Praha. Jednalo by se o velkoformátové čtvercové a panoramatické fotografie opět s tematikou města. Výstava bude možná doplněna krátkým filmem.

 

 

Jaké jsou tvé nejbližší plány a vize??

 

 

Nyní se chystám na půlroční cestu po Jižní Americe tak se nechám překvapit nakolik mne hispánská kultura inspiruje. Po návratu bych se rád věnoval především portrétní fotografii.

 

 

Právě jsi přijel z mezinárodního festivalu v Bratislavě, Měsíc fotografie. Jak se ti tam líbilo?

 

 

Byl jsem v Bratislavě teprve počtvrté a tento ročník se mi zdál asi nejzdařilejší. Nejvíce se mi líbily počítačové lehce upravené fotografie mexicko-amerického autora Pedra Meyera a take retrospektiva italského fotografa Maria Giacomelliho … Stále nechápu, proč neexistuje podobný fotofestival I v Praze. Je mi to opravdu záhadou.

 

 

Děkujeme za rozhovor.

 

Dagmarita

 

 

Autor foto: Štěpán


autor: Dagmarita


Další zprávy

Paris Hiltonová se rozešla se svým přítelem Benjim Maddenem
Taneční soutěž StarDance opustila Iva Frühlingová
Moderátor Leoš Mareš bude podruhé otcem
Michael Jackson se vzdal ranče Neverland
Francouzský
Zájemci o koupi jachty Saddáma Husajna se zrovna nehrnou
Třetí řadu StarDance nejlépe zahájila zpěvačka Norisová

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Pátek 1. 12. 2023 Svátek má Iva
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz