< Předchozí  ^^  Další >
Výstava představí historická rádia, gramofony a telefony
29.11.08 14:13

 

Praha 29. listopadu (ČTK) - Historické radiopřijímače, gramofony a telefony ze soukromých sbírek z USA i Česka se představí na výstavě nazvané Nalaďte se na staré vlny, která v Praze začne 3. prosince. V nákupní galerii ATRIUM na Karlově náměstí bude vystaveno přes 150 exponátů, které zahrnují vzácné exempláře a technické rarity.

 

K vidění budou jedny z prvních verzí amerických gramofonů na kliku, pozdější elektrické a nebude chybět ani slavný Edisonům fonograf. Do minulé doby návštěvníky přenesou telefonní přístroje, z nichž nejstarší pocházejí z přelomu 19. a 20. století.

 

Exponáty byly zapůjčeny ze soukromých sbírek. Mezi vzácnými exempláři je i jedna z prvních verzí rádií Atwater Kent10C z roku 1924 s trychtýřovým reproduktorem, známým z počátků výroby fonografů a gramofonů. "Pro milovníky staré techniky mají pamětníci tlumeného svitu elektronek a magických ok často mimořádnou sběratelskou hodnotu," uvedl v tiskové zprávě za pořadatele Pavel Zelenka.

 

Výstava nabídne také průřez evropskou a československou radiohistorií. Návštěvníci budou mít možnost srovnání produkce jednotlivých výrobců i úrovně designu.

 

Československou produkci zastoupí přístroje z předválečné republiky i z poválečné éry. Mimo jiné bude zastoupena produkce z rozsáhlého výrobního programu koncernu TESLA (TEchnika SLAboproudá), který patřil k největším evropským výrobcům sdělovací techniky.

 

Mezi rarity patří mimo jiné reproduktor radiopřijímače z období druhé světové války, který na příkaz tehdejší německé vlády hromadně vyráběly německé firmy. K jeho zvláštnostem patřil lisovaný papírový koš reproduktoru zhotovený z tvrzeného papíru. Podle tehdejšího ministra propagandy Josepha Goebbelse byl lidově označován jako "Goebbelsova tlama".

 

Akce se koná ve spolupráci se sběrateli, členy Historického radioklubu československého a dalšími nadšenci pro krásu staré techniky. Potrvá do 31. ledna.Další zprávy

Soutěž StarDance... opustila Doleželová s Necpálem
Turné Varhana Orchestroviče poveze cirkusové šapitó
Barrandov zpočátku vsadí na Saudka, Bubílkovou či Mládka
Všechny díly televizní satiry Česká soda vycházejí na DVD
Podle McCartneyho TV soutěže nepodporují kreativitu
Mezinárodní televizní ceny Emmy putují vesměs do Británie
Řada středočeských památek se mimořádně otevře i před Vánocemi

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Středa 6. 7. 2022 Svátek má Státní svátek
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz