< Předchozí  ^^  Další >
Historická rádia zvou v Praze k výletu "na staré vlny"
03.12.08 13:58

 

Praha 3. prosince (ČTK) - Za historií rádia, gramofonu a telefonní techniky se mohou vypravit lidé na výstavu Nalaďte se na staré vlny, která dnes začala v pražské nákupní galerii Atrium na Karlově náměstí. Několik stovek přístrojů americké a československé výroby mapuje vývoj této techniky od jejího počátku. Mezi exponáty jsou technické rarity z přelomu 19. a 20. století i vzácné předválečné exempláře. Podle pořadatelů je jejich hodnota nevyčíslitelná.

 

"Zhruba 300 exponátů pochází ze soukromých sbírek sběratelů, nikoli z muzeí nebo oficiálních institucí. Shromáždit se je podařilo díky iniciativě nadšenců zapálených pro tyto předměty," řekl organizátor výstavy Pavel Zelenka. Většina z nich je podle něj v České republice vystavena poprvé.

 

Mezi vzácnými exempláři je jedna z prvních verzí amerických rádií Atwater Kent 10C z roku 1924 s trychtýřovým reproduktorem, známým z počátků výroby fonografů či gramofonů. "Je to první rádio, které se vyrábělo sériově. Prodávalo se v krabicích a zručný člověk ho dokázal asi za čtyři hodiny sestavit. Napájelo se z akumulátorů," vysvětlil Zelenka. K vidění jsou také desítky designových přístrojů zasazených do honosných dřevěných skříní. "Americké rádiové přístroje se vnímaly i jako prvek dekorace. Malá rádia se montovala do velkých komod," vysvětlil Zelenka.

 

Zastoupeny jsou také výrobky z předválečného i poválečného Československa. "Fenomén rádia ve 20. letech byl tak obrovský, že je srovnatelný snad jen se současným internetem. Vycházelo 20 odborných časopisů současně. Každý chtěl mít rádio. Muselo se ale dlouho hledat to, co chtěl zájemce na dlouhých vlnách najít. Byla to velká laboratoř," řekl ČTK technický poradce výstavy Miroslav Toušek.

 

Technickou raritou je mimo jiné reproduktor radiopřijímače z období druhé světové války, který na příkaz tehdejší německé vlády hromadně vyráběly německé firmy. K jeho zvláštnostem patřil lisovaný papírový koš reproduktoru zhotovený vzhledem k nedostatku kovu z tvrzeného papíru. Podle tehdejšího ministra propagandy Josepha Goebbelse byl lidově označován jako "Goebbelsova tlama".

 

Na rozdíl od rádií, která byla módní záležitostí, byly telefony ve 20. letech především funkční záležitost, upozornil Toušek. "První přístroje vypadaly tak trochu jako svícen. Měly podstavec, držák pro uchopení do ruky a rozšíření, ve kterém byl mikrofon a sluchátko v jednom. Do stejného místa se mluvilo i poslouchalo se z něj," popsal jeden z prvních aparátů. Mezi nejvzácnějšími exponáty je i první telefonní přístroj sériově vyráběný firmou Siemens.

 

Mimo rádií a telefonů jsou součástí výstavy také historické gramofony. "K vidění jsou jedny z prvních verzí amerických gramofonů na kliku či pozdější elektrické a nechybí ani slavný Edisonům fonograf," uvedl Toušek.

 

Četné exponáty mají vysokou sběratelskou hodnotu. Znalci oceňují jejich funkčnost i nadčasový design. "Láká mě nejen vzhled, ale i to, když se ten přístroj podaří rozehrát. Když se ozve, zahraje, člověk má radost z toho, že ten materiál funguje i po letech a dá se opravit. Není to však koníček lukrativní. Jako investice se brát nedá. Je to spousta odborné a mravenčí práce," uvedl Zelenka.

 

Sběratelé, pamětníci i další zájemci si mohou mohou exponáty prohlédnout v prvním patře nákupní galerie do 31. ledna příštího roku od 10:00 do 19:00 hodin (mimo svátky).Další zprávy

Perníkář vytvořil pro Gotta metrové sousoší Mikuláše a čerta
Módní návrhář Karl Lagerfeld je prý nejelegantnějším mužem světa
Ivana Trumpová se rozešla s manželem Rossanem Rubicondim
Leoš Mareš bude i nadále moderovat hudební pořad Eso
Série filmů Muzikál ze střední se stala dětským fenoménem
Livia Klausová nakupovala na vánočním bazaru
Soutěž StarDance... opustila Doleželová s Necpálem

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Pátek 1. 12. 2023 Svátek má Iva
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz