Berlín 5. prosince (zpravodaj ČTK) - Slavný lední medvěd Knut z berlínské zoologické zahrady se dnes dožívá druhých narozenin. Ty však oslaví v nejistotě, zda zůstane v německé metropoli. O získání medvěda usilují zoologické zahrady z jiných, nejen německých měst.
Na prahu Knutovy dospělosti se kolem zvířete rozvířily spekulace, že bude muset rodné hnízdo nejpozději do dvou let opustit. Řediteli zoo, Bernhardu Blaszkiewitzovi, Knutovi fanoušci z celého světa vytýkají, že mu na udržení medvěda příliš nezáleží. Ve skutečnosti však Knutovi jeho berlínský výběh začíná být těsný. V jiných zoologických zahradách už na něj čekají nové životní výzvy, mnohde v podobě samic, které by byly podle tamních ředitelů ideálními matkami pro Knutovy potomky.
Berlínská zoo pro svou někdejší zvířecí celebritu už ani nepřipravuje zvláštní narozeninovou oslavu: žádný dort, jak tomu bylo ještě před rokem - arktický živočich se musí spokojit s kopcem zmrzliny.
Knutova roztomilost se poněkud vytratila a mnozí dnešní návštěvníci zoo zažívají zklamání, když v jeho výběhu spatří více než dvousetkilové šedivé zvíře rozpláclé na skalisku. Pryč je někdejší sněhobílé huňaté klubíčko, které dychtivě natahuje čumák po kojenecké láhvi s medovým lektvarem a dovádí se svým pěstounem, jenž se riskantní výchovy mláděte ujal poté, co je nedlouho po porodu zavrhla matka.
V září Knutův někdejší ošetřovatel Thomas Dörflein, jenž medvědího sirotka vychoval, nečekaně zemřel. Dörflein medvědího sirotka vychoval, spolu tvořili ještě v létě roku 2007 nerozlučnou dvojici, kterou znal celý svět. Do Berlína a jeho zoologické zahrady v centru města začaly kvůli Knutovi proudit davy turistů, zoo zaznamenala pohádkové zisky.
Ještě loni Knut podle odhadů do berlínské zoo přilákal půl milionu návštěvníků, kteří by jinak nepřišli. Knut se dostal do filmu a na poštovní známku, vznikl bezpočet jeho plyšových napodobenin.
Už delší dobu si však na něj činí přímo právní nárok zoologická zahrada v severoněmeckém Neumünsteru, odkud pochází Knutův otec Lars. Ten prý byl do Berlína poslán jen za účelem oplodnění Knutovy matky Tosky s příslibem berlínské zoo, že prvorozený potomek se vrátí do Neumünsteru.
Blaszkiewitz se takovým úvahám nebrání. V Berlíně je ledních medvědů dost a navíc se proslýchá, že Tosca je znovu březí. Kromě severoněmeckého Neumünsteru je nejvážnějším kandidátem na získání Knuta porúrský Gelsenkirchen.
Všechno ale může dopadnout úplně jinak. Na umísťování ledních medvědů na chov do jednotlivých zoologických zahrad totiž dává doporučení příslušný koordinátor Evropského programu ohrožených druhů (EEP). Nizozemec Janosch Santho se však ve věci Knuta ještě nevyjádřil. Doporučení by však podle informací deníku Die Welt mohl dát už za dva týdny. "Jisté je jen jedno: Medvěd je zralý na 'sexuální turismus EEP'," poznamenal list. Knut by tak údajně mohl skončit i v zahraničí, ba dokonce v zámoří.
Berlínská zoo však tvrdí, že na otcovství bude Knut zralý až za dva nebo tři roky. Teď jej prý ještě samičí protějšky nechávají chladným.