^^  Další >
Vyznavači Hvězdných válek neváhají utratit desetitisíce za kostým
07.12.08 10:19

 

Ostrava/Praha 7. prosince (ČTK) - Hvězdné války se staly kultem, který už dávno přerostl z filmového plátna do života řady lidí. Důkazem je i první česká jednotka, která se stala členem mezinárodní 501. legie. Ta sdružuje vyznavače tohoto fenoménu. Vystupují ve filmových kostýmech a na charitativních akcích baví především děti. "Máme seznam 35 kostýmů. Jejich kvalitu vždy ještě posuzují nadřízení v USA. Jde o to, aby byly co nejvěrohodnější," řekl zástupce velitele a tiskový mluvčí české jednotky Radek Kříž.

 

Sám vlastní několik kostýmů. Nejraději ale má ten imperiálního důstojníka. "Kostýmy se dají sehnat na internetu. Různě po světě jsou šikovní členové 501. legie, kteří je vyrábějí," vysvětlil. Dodal, že výroba se dostala už do Čech a jeden z místních členů vyrábí z ohebných plastů i kvalitní brnění.

 

"Koníček to není úplně nejlevnější. Kompletní uniforma s opaskem, hodnostmi a botami vyjde tak na 4000 korun. Kvalitní brnění může stát i 18.000 korun," řekl. Když si sám pořizoval své brnění, přítelkyně nadšená moc nebyla. "Moc nesouhlasila s tou investicí. Nakonec se ale smířila," dodal Kříž, jenž je zakládajícím členem české jednotky.

 

Historie 501. legie se začala psát v roce 1997. Vznikla v USA, kde si fanoušci pořídili první kostýmy a začali spolu komunikovat. Pak založili legii a její myšlenka se rychle rozšířila i do Evropy, kde se později začaly zakládat jednotky v jednotlivých státech. "O zařazení do legie jsme požádali v loňském roce. Letos v září jsme byli většinou členů schváleni," uvedl Kříž.

 

Dodal, že nejpřísněji byla posuzována kvalita kostýmů. "Je důležité, aby skupiny nějak vypadaly a měly úroveň. I cílem naší jednotky není mít hodně členů za každou cenu. Naopak. Raději méně lidí, ale ty, které to baví a mají kvalitní kostým," tvrdí Kříž.

 

Dnes má česká součást 501. legie osm aktivních členů a postupně se ozývají další zájemci. Společně pak vyrážejí na různé humanitární akce. Baví děti v nemocnicích či dětských domovech. Vystupují na dětských dnech a navíc šíří povědomí o fenoménu Hvězdných válek.

 

"V USA je filmová série mnohem více známá. V Česku se občas setkáváme s lidmi, kteří nás nejsou schopni zařadit," uvedl mluvčí. Celkem je podle něj v rámci celé legie evidováno 5000 členů. "Jen v Německu jich je 380," doplnil.

 

Kříž přiznal, že "obětí" fenoménu Hvězdných válek se nestal hned po prvním zhlédnutí některého z filmů. Trvalo mu to dokonce několik let. "Když jsem je (Hvězdné války) viděl poprvé, byl jsem ještě malý kluk. Líbilo se mi to, ale tím to taky skončilo. Znovu jsem je viděl v 15 letech a pustil si je hned několikrát. Líbily se mi především uniformy imperiálního vojska. Začal jsem zjišťovat a hledat informace na internetu," popsal svou cestu do legie Kříž.

 

O existenci mezinárodní organizace tehdy neměl tušení. "Přemýšleli jsme, že by bylo dobré založit nějakou skupinu, setkávat se a pořádat nějaké akce. Teprve později jsme se dozvěděli o 501. legii," řekl. A co se mu na Hvězdných válkách líbí dnes? "Je to takové pohádka. Ale jiná než ty naše z království za devatero horami. Je úplně odjinud. Je to prostě něco jiného," uzavřel Kříž.Další zprávy

Se soutěží StarDance se rozloučili Kratina a Klimentová
Knutovy narozeniny provází nejistota
S arénou v K. Varech je Bartoška spokojený
Perníkář vytvořil pro Gotta metrové sousoší Mikuláše a čerta
Historická rádia zvou v Praze k výletu
Módní návrhář Karl Lagerfeld je prý nejelegantnějším mužem světa
Ivana Trumpová se rozešla s manželem Rossanem Rubicondim

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Pátek 1. 12. 2023 Svátek má Iva
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz